Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Operacja Reszka" Teatru TV zdobyła Specjalną Nagrodę Jury w Nowym Jorku

0
Podziel się:

"Operacja Reszka" w reżyserii Ewy Pytki - dramat dokumentalny Teatru TV o
jednej z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych operacji MSW w historii wywiadu PRL - zdobył
Specjalną Nagrodę Jury w Nowym Jorku w konkursie History Makers Awards 2011.

bETplwrp

"Operacja Reszka" w reżyserii Ewy Pytki - dramat dokumentalny Teatru TV o jednej z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych operacji MSW w historii wywiadu PRL - zdobył Specjalną Nagrodę Jury w Nowym Jorku w konkursie History Makers Awards 2011.

Spektakl Teatru TV napisany przez Włodzimierza Kuligowskiego pt. "Operacja Reszka" przedstawia historię Piotra Jeglińskiego, studenta historii na KUL, który w latach 70. będąc na stypendium we Francji założył wydawnictwo "Spotkania", drukujące książki zakazane w tym czasie w PRL.

Spektakl ukazuje sytuację zarówno od strony opozycyjnej działalności Piotra Jeglińskiego, jak i kulisów akcji SB prowadzonej przeciwko niemu przez klika lat. Jeglińskiego postanowiono zlikwidować przy pomocy agenta SB Kazimierza (w tej roli Maciej Zakościelny)
, który od dłuższego czasu był jego kurierem. Agent udał się do Paryża. W Paryżu Jegliński zmusił Kazimierza do przyznania się, że jest agentem bezpieki. Kazimierz został aresztowany, wyznał przed władzami francuskimi co robił. Przed procesem został wymieniony za dziennikarza "Liberation", oskarżonego w PRL o szpiegostwo W udaremnieniu porwania Jeglińskiego brały udział francuskie służby specjalne.

bETplwrr

W roli Piotra Jeglińskiego wystąpił Jan Wieczorkowski. W pozostałych rolach m.in. Grażyna Barszczewska, Zbigniew Lesień, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Globisz, Sławomir Orzechowski. Spektakl został zrealizowany w ramach telewizyjnej "Sceny Faktu".

Konkurs History Makers odbył się w dniach 26-28 stycznia w Nowym Jorku. W konkursie, który poświęcony jest filmom i spektaklom poświęconym tematyce historycznej, brał udział także film dokumentalny "Tata zza żelaznej kurtyny" w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego.

W tym roku nagroda dla Najlepszej Produkcji Historycznej Roku przypadła dokumentowi amerykańskiej telewizji publicznej PBS "The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers", nagroda za Najlepszy Reportaż trafiła do Channel 4 za "Afghanistan: Behind Enemy Lines", a nagroda dla Najlepszego Dramatu Historycznego - do koprodukcji National Geographic i NHK "Darwin's Darkest Hour".

W styczniu i lutym br. widzowie TVP obejrzą tylko po jednej emisji przedstawienia teatralnego. W związku z tym o przywrócenie rangi telewizyjnej scenie teatralnej specjalny apel wystosowała "Rzeczpospolita". Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 3,5 tys. osób. (PAP)

bETplwrx

nno/ ls/

bETplwrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)