Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opis życia i cnót ks. Franciszka Blachnickiego złożony w Watykanie

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. informacje nt. rozmów o możliwościach rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Jana
Machy
#

# dochodzą m.in. informacje nt. rozmów o możliwościach rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy #

27.02. Katowice (PAP) - W 26. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie positio - kluczowy dokument w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego.

O złożeniu liczącego prawie tysiąc stron positio - dokumentu będącego opisem życia i cnót ks. Franciszka Blachnickiego - poinformował PAP w środę z Watykanu rzecznik metropolity katowickiego ks. dr Łukasz Gaweł. "Positio zostało złożone na ręce prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato" - powiedział ks. Gaweł.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym archidiecezja katowicka, prefekt Kongregacji "z dużym zainteresowaniem wypytywał o szczegóły z życia śląskiego kapłana". "Za znak Bożej Opatrzności uznał fakt, że tak ważny w procesie beatyfikacyjnym dokument został złożony dokładnie w rocznicę śmierci Sługi Bożego (ks. Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. - PAP)" - relacjonuje przebieg spotkania w Watykanie archidiecezja.

Archidiecezja informuje również, że podczas spotkania w siedzibie Kongregacji rozmawiano także "o możliwościach rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego innego śląskiego kapłana, ks. Jana Machy", który został zgilotynowany przez hitlerowców w 1942 roku w katowickim więzieniu w czasie drugiej wojny światowej. Ks. Macha założył w czasie wojny tajną organizację, której celem było niesienie pomocy ofiarom hitlerowskiego terroru.

Kluczowymi momentami w procesach beatyfikacyjnych są: udowodnienie heroiczności cnót kandydata na ołtarze oraz kanoniczne stwierdzenie, że za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud. Złożenie tego kluczowego w procesie beatyfikacyjnym dokumentu, jakim jest positio, oznacza, że pracę nad nim mogą rozpocząć wyznaczeni przez Kongregację teolodzy konsultorzy i historycy.

"Oczekujemy dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego; a naszą powinnością (...), diecezjan katowickich, także Ruchu Światło-Życie i wszystkich tych, którzy znali sługę Bożego ks. Blachnickiego, jest modlitwa o beatyfikację i (...) o znak nadzwyczajnego uzdrowienia" - mówił abp Skworc w poniedziałek, jeszcze przed wizytą w Watykanie, o staraniach zmierzających do beatyfikacji ks. Blachnickiego.

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie (jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II) - urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku (Śląskie); zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy).

W czasie drugiej wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim, uczestniczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji; w czerwcu 1940 r. został aresztowany przez gestapo, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie; święcenia przyjął w 1950 r. Jako wikariusz pracował w kilku parafiach diecezji katowickiej. W pracy duszpasterskiej zwracał szczególną uwagę na formowanie grup elitarnych; wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych (15-dniowa Oaza Dzieci Bożych).

Od 1957 r. prowadził działalność na rzecz trzeźwości pod nazwą "Krucjata Wstrzemięźliwości". W 1960 r. ówczesne władze zlikwidowały centralę Krucjaty, a w 1961 r. ks. Blachnickiego aresztowano pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania informacji o prześladowaniu Kościoła w Polsce. Został skazany na 13 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.

W 1963 r. ks. Blachnicki podjął się na nowo prowadzenia rekolekcji oazowych. Metodę 15-dniowych rekolekcji stosował stopniowo do grup młodzieży, dorosłych i rodzin; opracował specjalne materiały i pomoce. W ten sposób oazy rozwinęły się w ruch, zwany Ruchem Światło-Życie. Największy rozwój ruchu oazowego nastąpił w latach 1970-80.

Stan wojenny zastał go w Rzymie. W roku 1982 osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu i rozpoczął organizowanie Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu w 1987 r.

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994) oraz Krzyżem Oświęcimskim (1995). W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem (ponowny pochówek szczątków duchownego odbył się w mieście, w którym przez wiele lat organizowano rekolekcje oazowe formacji Światło-Życie).

W niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej zostanie odczytany komunikat abp Wiktora Skworca, "wzywający wiernych do modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Blachnickiego".(PAP)

ktp/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)