Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: 1,5 tys. wzięło udział w wigilii dla bezdomnych i samotnych

0
Podziel się:

1,5 tys. osób zasiadło w niedzielę przy wigilijnym stole ustawionym w
opolskiej hali Okrąglak. Wigilia dla samotnych i bezdomnych odbyła się w Opolu już po raz 21.

1,5 tys. osób zasiadło w niedzielę przy wigilijnym stole ustawionym w opolskiej hali Okrąglak. Wigilia dla samotnych i bezdomnych odbyła się w Opolu już po raz 21.

Chętnych do udziału w wigilii w opolskiej hali widowiskowo-sportowej Okrąglak było tak wielu, że przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście, po symbolicznym przełamaniu się opłatkiem i życzeniach, odeszli od swojego stołu, by zwolnić miejsca dla oczekujących pod halą bezdomnych.

"Poprzez parafie rozdaliśmy 1300 zaproszeń, ale tradycyjnie przy naszych stołach jest miejsce dla każdego potrzebującego" - powiedziała PAP wiceprezes Stowarzyszenia Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych Ewa Makowiecka-Granatowska. "Kolejny rok widzimy, jak wiele osób potrzebuje tej wigilii. Zauważamy jednak zmiany. Przy pierwszych wigiliach mieliśmy na nich głównie ludzi bezdomnych i starszych, teraz jest coraz więcej młodych ludzi z dziećmi, którzy potrzebują pomocy. Po raz pierwszy ustawiliśmy sektor dla rodzin z małymi dziećmi" - dodała.

W wigilii wziął udział bp Andrzej Czaja, ordynariusz Diecezji Opolskiej, który poświęcił opłatek i złożył zgromadzonym życzenia świąteczne. Wieczerza rozpoczęła się od modlitwy, opłatka i kolęd wykonywanych przez orkiestrę i chór parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach i zespół Szwarne Dziołchy z Górażdży. Na wigilijnych stołach znalazły się tradycyjne potrawy: zupa grzybowa, pierogi, ryba, gołąbki i ciasta.

"Od miesiąca trwały bardzo intensywne przygotowania" tłumaczył proboszcz parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach i pomysłodawca wigilii ks. prałat Zygmunt Lubieniecki. "Nasi goście, osoby samotne i bezdomne nie wyjdą z wigilii z pustymi rękami. Każdy otrzyma paczkę żywnościową, w której jest mąka, makaron, cukier, konserwy, mleko, kasza, a dla dzieci dodatkowo zabawki. Przygotowaliśmy 1400 paczek dla dorosłych i 300 dla dzieci".

Wigilia nie odbyłaby się bez wsparcia sponsorów. "Otrzymaliśmy ok. 80 tys. zł i drugie tyle w produktach" - powiedziała Ewa Granatowska. "Wsparli nas prywatni darczyńcy, duże firmy i instytucje samorządowe. Zabawki otrzymaliśmy dzięki zbiórkom w opolskich szkołach. W przygotowaniach pomagali wolontariusze, a paczki pakowała młodzież ze szkoły im. Gzowskiego" - mówiła.

Wigilię wsparł również Bank Żywności.(PAP)

mtn/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)