Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: 7 osób zasłużonych dla ochrony zabytków uhonorował wojewoda

0
Podziel się:

7 osób szczególnie zasłużonych dla ochrony zabytków na Opolszczyźnie odznaczył
w piątek wojewoda ministerialną złotą i srebrną oznaką w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia
Zabytków. Przedstawiono też opolskich laureatów konkursu "Zabytek zadbany".

7 osób szczególnie zasłużonych dla ochrony zabytków na Opolszczyźnie odznaczył w piątek wojewoda ministerialną złotą i srebrną oznaką w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zabytków. Przedstawiono też opolskich laureatów konkursu "Zabytek zadbany".

Jak wyjaśniła opolska konserwator zabytków Iwona Solisz laureaci odznak "Za opiekę nad zabytkami", które zostały wręczone w piątek w miejskiej bibliotece w Opolu, to osoby niezwiązane zawodowo z ochroną zabytków, tylko pasjonaci oddani opiece nad zabytkami i ocalaniu ich. Odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W gronie nagrodzonych w piątek przez wojewodę opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego znalazł się ks. dr Alfred Skrzypczyk, który opiekuje się nagrodzonym w ubiegłym roku tytułem "Zabytek zadbany" kościołem w Zagwiździu. Ks. Skrzypczyk otrzymał w piątek złotą odznakę.

Srebrne wyróżnienia dostali: Jerzy Wloka, który nie tylko wykonuje prace remontowe, ale i pomaga pozyskiwać dotacje na remont zabytków; Maksymilian i Mateusz Antkowiakowie, których staraniem uchroniony został od rozbiórki stary szpital w Oleśnie, a także Elżbieta i Mariusz Woźniakowie oraz Regina Kalla-Szulc, którzy piszą o dziedzictwie kulturowym i zabytkach Opolszczyzny. "Ci ludzie poświęcają swój wolny czas i wiele serca ocalaniu opolskich zabytków i ich upamiętnianiu" - wyjaśniła Solisz.

Poza tym podczas piątkowych uroczystości władze województwa pogratulowały nagrodzonym w środę przez ministra kultury zarządcom opolskich zabytków, które zdobyły nagrodę i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie "Zabytek zadbany". W kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki nagrodę główną w kraju zdobył żelazny most wiszący z Ozimka z 1827 r., niedawno wyremontowany za kwotę 3 mln zł. Jury konkursu, którego celem jest promowanie właściwej opieki nad zabytkami, uznało że most w Ozimku to jeden z pięciu najlepiej utrzymanych zabytków w Polsce.

"Mamy satysfakcję z nagrody tym większą, że w trakcie trwających dwa lata prac remontowych nie wiadomo było, czy uda się ten zabytek w ogóle uratować" - zaznaczył burmistrz Ozimka Marek Korniak. Burmistrz wyjaśnił, że most uratowano i wyremontowano rozbierając go najpierw na ok. 1400 części i składając na nowo. "Dziś to zabytek klasy zero, który przyciąga turystów nie tylko do nas, ale i do regionu" - powiedział Korniak.

Wyróżnienia w konkursie otrzymały też pozostałe trzy nominowane zabytki z Opolszczyzny: mała młotownia z huty żelaza w Zagwiździu, willa Hermana Frankla w Prudniku oraz Dom Pomocy Społecznej - zamek w Prószkowie. W finałowej dwudziestce ogólnopolskiego konkursu "Zabytek zadbany" znalazły się aż cztery zabytki i wszystkie jury doceniło.

"Te nagrody to dowód na ogromny potencjał regionu w kwestii zabytków, o którym wie niewiele osób. Dlatego staramy się na każdym kroku ministerstwu i instytucjom zajmującym się zabytkami ten nasz potencjał pokazywać" - zaznaczyła Solisz. (PAP)

kat/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)