Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: 90. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnych obchodach 90. rocznicy
powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech w Opolu. Po mszy i złożeniu kwiatów przed
pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyło się spotkanie w opolskim ratuszu.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnych obchodach 90. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech w Opolu. Po mszy i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyło się spotkanie w opolskim ratuszu.

Jak podał prezydent Opola Ryszard Zembaczyński kilkudziesięciu potomków Rodłaków, czyli członków Związku Polaków w Niemczech, przyjechało w niedzielę do Opola z Bytomia, Gliwic, Zabrza, Wrocławia czy Raciborza.

Jedna z uczestniczek spotkania Eugenia Stachowiak, której ojciec był działaczem Związku stwierdziła, że udział w tego typu uroczystościach jest dla niej przyjemny i bolesny zarazem. "To dlatego, że żałuję iż mój ojciec nie miał okazji wziąć udział w takiej uroczystości. Zmarł wiele lat temu. A z pewnością bardzo cieszyłby się widząc, że pamięta się o działalności Związku" - powiedziała PAP Stachowiak.

Prezydent Opola powiedział, że obchody 90. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu widoczne są w całym mieście. "Wystąpiliśmy do opolskich szkół, by wśród postaci, których nazwiskami nazwano ulice Opola młodzież znalazła działaczy spod znaku Rodła (symbol związku - PAP), a następnie tabliczki z nazwami tych ulic udekorowała biało-czerwonymi wstążkami. I tak się stało" - stwierdził Zembaczyński.

Obecny na uroczystościach rocznicowych w niedzielę biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa podkreślił, że o działalności Związku Polaków w Niemczech "nie tylko warto, ale i trzeba pamiętać". "Pamiętając o wielkim patriotyzmie jego działaczy trzeba wpajać dziś młodym ludziom, emigrantom zarobkowym, by gdziekolwiek będą pamiętali o swoim pochodzeniu i korzeniach" - skwitował bp Stobrawa.

Związek Polaków w Niemczech został założony w 1922 r. Podzielono go początkowo na cztery dzielnice, a niespełna rok później wyodrębniono piątą. Dzielnica I z siedzibą w Opolu została powołana 18 lutego 1923 r. Obejmowała tereny Śląska Opolskiego, liczyła ok. 5,1 tys. członków. Związek prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną. Miał reprezentantów w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich. Bronił praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Symbolem związku w 1933 r., po dojściu Hitlera do władzy i po tym, jak naziści zarządzili zmianę symboli organizacji działających w III Rzeszy, stało się rodło. Jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło", a znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Jak tłumaczyła jego autorka Janina Kłopocka Niemcy uważali, że kształtem przypomina ono pół swastyki. (PAP)

kat/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)