Notowania

wiadomości
02.12.2013 15:38

Opole: Akcja poparcia dla Ukrainy

"Wasza pomoc, nasz siła. Polska wspiera Ukrainę" - krzyczeli studiujący w Opolu młodzi Ukraińcy, którzy w poniedziałek w centrum miasta wzięli udział w manifestacji, wyrażając solidarność z rodakami demonstrującymi w Kijowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wasza pomoc, nasz siła. Polska wspiera Ukrainę" - krzyczeli studiujący w Opolu młodzi Ukraińcy, którzy w poniedziałek w centrum miasta wzięli udział w manifestacji, wyrażając solidarność z rodakami demonstrującymi w Kijowie.

"Nie chcemy stać się drugą Białorusią. Chcemy podtrzymać na duchu naszych rodaków, którzy są na Majdanie w Kijowie. Jest tam także mój brat, który ma 18 lat. Ten rozgłos musi pomóc i ma pokazać, że Ukraina chce być w Unii Europejskiej" - powiedziała PAP jedna z uczestniczek manifestacji Iryna Vivsiana, absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, która pochodzi z Tarnopola.

Jej zdaniem siłowe rozwiązania pokazują, że władza boi się demonstrujących. "Liczyliśmy się z takimi akcjami, ale nie spodziewaliśmy się tylko, że milicja będzie biła dziewczyny" - mówiła Iryna Vivsiana. Zapowiedziała, że na bieżąco będą śledzić to co się dzieje na Ukrainie i w razie potrzeby organizować kolejne akcje wspierające.

Podczas manifestacji na opolskim Placu Wolności, w której uczestniczyło ponad 100 osób, na maszty wciągnięto flagi: Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Zgromadzeni skandowali "Niech żyje Ukraina" oraz zaśpiewali "Hej sokoły". Manifestację zorganizowało Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Horyzonty, Uniwersytet Opolski oraz studiujący w Opolu młodzi Ukraińcy.

"Młodzi ludzie na Ukrainie nie różnią się od tych w Opolu czy w Berlinie. Nie różnimy się od siebie, dlatego was potrzebujemy. Europa was potrzebuje - mówił Marcin Ociepa ze Stowarzyszenia Horyzonty. - Są wartości, które przekraczają granice państw i systemów politycznych. To wolność, godność i prawo do szczęścia. Dzisiaj to manifestujecie, a my do Was dołączamy".

Z kolei prorektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak powiedziała do młodych Ukraińców, że mają prawo manifestować to, że chcą, by Ukraina dołączyła do Unii Europejskiej. "Mamy nadzieję, że Ukraina podąży tą drogą, którą państwo wybraliście" - dodała.

Uniwersytet Opolski realizuje inicjatywę "Partnerstwo Wschodnie", której celem jest nie tylko ścisła współpraca z uczelniami na Ukrainie, ale również umożliwienie studiowania na Uniwersytecie Opolskim studentom z Ukrainy. W tym roku naukę rozpoczęło ponad 100 osób. (PAP)

mtn/ mok/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz