Notowania

wiadomości
16.10.2012 16:53

Opole: B. Komorowski będzie na spotkaniu o strefie demograficznej

# dochodzi informacja o wizycie na Śląsku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o wizycie na Śląsku #

16.10. Opole (PAP) - Spotkanie nt. Specjalnej Strefy Demograficznej - pilotażowego projektu woj. opolskiego, który ma przeciwdziałać depopulacji - to jeden z punktów poniedziałkowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Opolszczyźnie - poinformował marszałek woj. opolskiego.

Według przekazanego we wtorek PAP komunikatu Kancelarii Prezydenta, wcześniej w poniedziałek Komorowski odwiedzi też Grabówkę w gminie Lubomia w województwie śląskim. Ma tam uczestniczyć w prezentacji projektu Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze.

"Mamy nadzieję, że w zaplanowanym na koniec (spotkania) wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski pozytywnie odniesie się do planów związanych ze Specjalną Strefą Demograficzną" - powiedział marszałek Józef Sebesta na konferencji prasowej we wtorek.

Marszałek woj. opolskiego przekazał, że spotkanie, w którym uczestniczyć będzie Bronisław Komorowski, odbędzie się w Filharmonii Opolskiej.

Wezmą w nim udział władze województwa, a także zaproszeni parlamentarzyści i eurodeputowani, samorządowcy, radni wojewódzcy, przedstawiciele samorządu gospodarczego, biznesu, środowisk naukowych, szkół i środowisk studenckich. "Formuła tego spotkania jest otwarta. Chcielibyśmy, by wzięła w nim udział szeroka reprezentacja naszego regionu" - powiedział Sebesta.

Podczas spotkania ma być zaprezentowany film nt. depopulacji, która najdotkliwiej w kraju dotyka właśnie region opolski (najniższa w Polsce dzietność, największe migracje). Problem demografii w regionie i jego rozmiary przybliży też demograf Politechniki Opolskiej i Instytutu Śląskiego prof. Kazimierz Szczygielski. Z kolei wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha dr Andrzej Sadowski, instytucji która współpracuje z woj. opolskim przy tworzeniu koncepcji Specjalnej Strefy Demograficznej, ma przedstawić proponowane w ramach strefy rozwiązania problemów demograficznych.

Według Sebesty po spotkaniu w Filharmonii Opolskiej prezydent uda się do Kamienia Śląskiego, gdzie ma się spotkać z ordynariuszem diecezji opolskiej bp Andrzejem Czają oraz emerytowanym abp opolskim Alfonsem Nossolem. Sebesta zastrzegł, że ta część wizyty prezydenta ma mieć charakter prywatny i odbędzie się na życzenie głowy państwa. (PAP)

kat/ son/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz