Notowania

opole
01.03.2010 12:06

Opole chce wybudować podziemny parking

Opole chce wybudować w centrum miasta parking podziemny. Inwestycja ma powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodę na poszukiwanie inwestora zewnętrznego dała Rada Miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opole chce wybudować w centrum miasta parking podziemny. Inwestycja ma powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodę na poszukiwanie inwestora zewnętrznego dała Rada Miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.

Parking ma powstać pod placem Kopernika, naprzeciw głównego budynku Uniwersytetu Opolskiego i obok galerii handlowej. Miasto chciałoby partycypować w kosztach na poziomie maksymalnie do 30 proc., resztę miałby wnieść inwestor zewnętrzny.

"Jest to inwestycja bardzo potrzebna miastu, ale nie jesteśmy w tej chwili w stanie w 100 proc. sfinansować nakładów. Stąd pomysł, aby zrealizować ją w formule zadania publiczno-prywatnego, zwłaszcza, że są one już realizowane w innych miastach" - wyjaśnił rzecznik.

Ostateczny koszt wybudowania podziemnego parkingu jest różny, w zależności od wariantu, jaki zostanie wybrany, i waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów zł. "Ten parking mógłby mieć od 150 do nawet 600 miejsc postojowych - to już oczywiście parking wielopoziomowy - co znacznie podraża koszty" - ocenił Pietrucha.

Ratusz rozmawiał już z firmami, które prowadzą podobne parkingi w Polsce. Z rozmów wynika, że inwestycja pod względem ekonomicznym może zafunkcjonować. "Rozmawialiśmy głównie z dwoma podmiotami. To były spotkania, z których na razie nic nie wynika, decyzje zapadną dopiero po formalnych negocjacjach, które będziemy toczyć w tym roku" - zapowiedział rzecznik.

Dodał, że ostateczny kształt parkingu zostanie ustalony w drodze negocjacji, a miasto będzie elastycznie podchodzić do rokowań. "Zależy nam, żeby ten parking powstał, odwlekanie decyzji spowoduje, że deficyt miejsc parkingowych będzie się pogłębiał" - powiedział Pietrucha.

Zaznaczył, że wybudowanie podziemnego parkingu pod placem Kopernika pozwoli miastu na zagospodarowanie tego terenu w sposób docelowy. "Stworzenie tam pewnego parku miejskiego, miejsca wypoczynku dopełniającego sąsiedztwo Uniwersytetu, galerii handlowej i kamienic" - podkreślił rzecznik.

Według optymistycznych założeń, budowa może zacząć się nawet jesienią 2010 r., i potrwać od około roku, przy parkingu jednopoziomowym, do prawie dwóch lat przy wielopoziomowym.(PAP)

jsz/ bos/ jbr/

Tagi: opole, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz