Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: "Gdzie jest grafika?" do 10 marca w Galerii Sztuki Współczesnej

0
Podziel się:

140 prac 120 artystów z 28 krajów świata można oglądać do 10 marca w Galerii
Sztuki Współczesnej w Opolu na wystawie "Gdzie jest grafika?". Jest ona pokłosiem ubiegłorocznego
Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

140 prac 120 artystów z 28 krajów świata można oglądać do 10 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na wystawie "Gdzie jest grafika?". Jest ona pokłosiem ubiegłorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Wśród prac prezentowanych w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej - obok tych wykonanych tradycyjnymi technikami graficznymi jak litografia czy drzeworyt oraz metodami współczesnymi takimi jak druk cyfrowy - są też prawdziwe eksperymenty. Wśród nich obrazy wykonane na cukrze, w których zamiast farby drukarskiej użyto czekolady, a w dodatku wyliczono wartość kaloryczną dzieła. Jest też praca wykonana na podświetlonym, grawerowanym pleksiglasie, na skórze, tłoczona w papierze o gruboziarnistej strukturze i złożona w książkę.

"Wystawa +Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń+ ma stanowić ważny głos w dyskusji o znaczeniu warsztatowej grafiki artystycznej w kontekście coraz większego naporu nowoczesnych mediów" - wyjaśniła zamysł towarzyszący kuratorom ekspozycji przy doborze prac dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej Anna Potocka. "Ze względu na skalę zjawiska i ogromną inwencję autorów nie można pominąć milczeniem tego fenomenu" - oceniła.

Potocka wyjaśniła, że opolska galeria od lat 90. ubiegłego wieku współpracuje z Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Tegoroczna wystawa jest szóstą organizowaną jako pokłosie krakowskiego wydarzenia.

"Wzbogaciliśmy ją w ten sposób, że autorów niektórych zgłoszonych na triennale prac poprosiliśmy o dosłanie dodatkowych dzieł. A oprócz tego uzupełniliśmy wystawę drukując na specjalnych planszach wypowiedzi artystów o tym, w jakim kierunku ich zdaniem zmierza grafika" - powiedziała PAP Potocka. "Artyści z chęcią podjęli temat, dzięki czemu wywołaliśmy międzynarodowy dialog o grafice. Jego efekty zamierzamy wydać jako aneks do katalogu wystawy" - poinformowała.

Zastrzegła, że opolska wystawa jest autorską ekspozycją tworzoną z prac nadesłanych, wyróżnionych i nagrodzonych na Międzynarodowym Triennale Grafiki. Wśród prac w Opolu można oglądać grafiki artystów z takich krajów jak Francja, Tajlandia, Argentyna, Chorwacja, Szwecja, USA, Meksyk, Brazylia.

Najwięcej jest jednak prac polskich twórców, wśród których są też artyści opolscy - np. Magdalena Hlawacz, Józef Chyży i Bartłomiej Trzos. 18 lutego w ramach wystawy odbędzie się spotkanie z jej kuratorką, prof. Aleksandrą Janik - graficzką i fotograficzką.

Wystawa "Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń" potrwa w opolskiej galerii do 10 marca.(PAP)

kat/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)