Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Imieniem żużlowca Jerzego Szczakiela nazwano rondo

0
Podziel się:

Rondo na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej nazwano w niedzielę
imieniem Indywidualnego Mistrza Świata w żużlu z 1973 r. Jerzego Szczakiela. Wbetonowany na środku
ronda, odrestaurowany motocykl żużlowy odsłonił podczas uroczystości sam mistrz.

bEssgpbF

Rondo na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej nazwano w niedzielę imieniem Indywidualnego Mistrza Świata w żużlu z 1973 r. Jerzego Szczakiela. Wbetonowany na środku ronda, odrestaurowany motocykl żużlowy odsłonił podczas uroczystości sam mistrz.

"Bardzo cieszę się z tego wydarzenia. Chyba jeszcze bardziej, niż ze zdobycia medalu mistrzostw. To znaczy, że ktoś jeszcze o mnie i moich sportowych sukcesach pamięta" - powiedział PAP Szczakiel.

Z inicjatywą nadania rondu jego imienia wyszła pod koniec ub. roku rada Grudzic - dziś dzielnicy Opola - w których urodził się i nadal mieszka żużlowiec.

bEssgpbH

"Chcieliśmy w ten sposób uhonorować pana Jurka, oddać mu cześć i pokazać, że jest u nas tak znakomita postać" - wyjaśnili w rozmowie z PAP przewodniczący rady dzielnicy Wiesław Kurek i przewodniczący zarządu Grudzic Andrzej Mały. Dodali, że nieprzypadkowo otwarcie ronda zaplanowano na wrzesień tego roku. "2 września minęła przecież 40 rocznica zdobycia tytułu Indywidualnego Mistrza Świata w żużlu przez pana Jurka" - wyjaśnili.

O dacie wielkiego sportowego sukcesu przypomina też tablica zamontowana na umieszczonym na rondzie motorze. Mieszkańcy opolskich Grudzic dostali go od żużlowego klubu Kolejarz Opole, z którym związany był Szczakiel. W czynie społecznym odnowili pojazd i wbetonowali w zieloną wyspę na rondzie. "To motocykl z silnikiem czeskiej jawy, czyli takim, na którym Szczakiel zdobywał mistrzostwo świata" - wyjaśnił wiceprezes Kolejarza Zbigniew Szulc.

"Nikt tak bardzo jak Jurek nie zasłużył sobie na pomnik za życia" - gratulował Szczakielowi Jerzy Drozd, prezes Kolejarza Opole.

Szczakiel najpierw odsłonił pamiątkowy motocykl, a potem długo pozował do zdjęć - sam i z wieloma sympatykami i fanami czarnego sportu, którzy licznie stawili się w niedzielę na uroczystości nadania nazwy rondu. Wśród przybyłych był m.in. brązowy medalista olimpijski w kolarskim tandemie z Monachium Benedykt Kocot.

bEssgpbN

Rondo im. Jerzego Szczakiela znajduje się na skrzyżowaniu ul. Strzeleckiej z obwodnicą Opola, na wylocie z miasta w stronę Strzelec Opolskich. Rady Miasta Opola w kwietniu przegłosowała nadanie imienia sportowca temu miejscu.

Jerzy Szczakiel był pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata w tej dyscyplinie. Tytuł ten zdobył w 1973 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie wygrywając z legendarnym Nowozelandczykiem Iwanem Maugerem. Pytany w niedzielę przez dziennikarzy, czy pamięta tamten moment triumfu bez wahania powiedział: "Oczywiście, jakby to było wczoraj. Takich rzeczy się nie zapomina". Sukces na arenie międzynarodowej powtórzył wśród Polaków dopiero w 2010 r. inny utytułowany żużlowiec Tomasz Gollob. (PAP)

kat/ abe/

bEssgpci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)