Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Jubileuszowa wystawa Andrzeja Czyczyły

0
Podziel się:

W Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarto w czwartek wystawę z okazji 35 lat
pracy Andrzeja Czyczyły - grafika, scenografa i satyryka, autora projektów m.in. pomnika "Brońmy
swego Opolskiego", oraz gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim Rynku.

W Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarto w czwartek wystawę z okazji 35 lat pracy Andrzeja Czyczyły - grafika, scenografa i satyryka, autora projektów m.in. pomnika "Brońmy swego Opolskiego", oraz gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim Rynku.

"W Polsce jest kilku rysowników - publicystów prasowych, którzy dobrze komentują to co się dzieje. Należy do nich z pewnością Andrzej Czyczyło. Jego wielka zaletą jest to, że potrafi obdzielić swoim talentem nie tylko koneserów, ale także +lud pracujący miast i wsi+" - powiedział podczas wernisażu dyrektor warszawskiego Muzeum Karykatury, Wojciech Chmurzyński.

Wyróżniony z okazji jubileuszu artysta zaczynał swoje rysowanie od gazet. "Jako dziecko rysowałem na marginesach gazety swoje pierwsze rysunki. Pamiętam, że rodzice dobrze bawili się z tych moich komentarzy. I w ten sposób, chyba nieświadomie związałem się z prasą już na stałe" - powiedział PAP jubilat.

Na wystawie można obejrzeć kilkadziesiąt rysunków satyrycznych z bogatej twórczości Czyczyły. Satyryk zaprojektował także plakat ekspozycji zatytułowanej "Zwierzę polityczne" - z rysunkiem kozy gryzącej tygodnik "Polityka". "Koza, to bardzo polityczne zwierzę. Tutaj konsumuje politykę, co świadczy, że tę dziedzinę życia mogłaby zjeść w całości, i nikt by na tym specjalnie nie ucierpiał" - żartował.

Czyczyło debiutował jako student w Szpilkach w roku 1976. Zrealizował około 60 scenografii teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od wielu lat jest redaktorem graficznym "Nowej Trybuny Opolskiej" - największego dziennika regionalnego.

Jest autorem pomnika "Brońmy swego Opolskiego" upamiętniającego walkę mieszkańców Opolszczyzny o zachowanie województwa opolskiego przy wprowadzaniu nowego podziału administracyjnego. Pomnik przedstawia armatę w kształcie Wieży Piastowskiej i stojącego obok niej na baczność ułana. Podstawę pomnika stanowi mapa Opolszczyzny. Monument odsłonięto w sierpniu 2000 roku. (PAP)

jsz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)