Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Muzeum Polskiej Piosenki wydawcą rocznika "Piosenka"

0
Podziel się:

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało wydawcą rocznika kulturalnego
"Piosenka". Publikowane w nim będą przekrojowe teksty o piosence polskiej, zachodzących w niej
zjawiskach, festiwalach. Pierwszy numer rocznika ukazał się w styczniu.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało wydawcą rocznika kulturalnego "Piosenka". Publikowane w nim będą przekrojowe teksty o piosence polskiej, zachodzących w niej zjawiskach, festiwalach. Pierwszy numer rocznika ukazał się w styczniu.

Jak poinformowała specjalistka ds. promocji Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Anita Koszałkowska wydawnictwo to następca kwartalnika "Piosenka" wydawanego od 2006 r. w ramach prywatnej inicjatywy przez Jana Poprawę, Tadeusza Skoczka i Stanisława Bukowca w Krakowie. "Jako, że jednym z zadań naszego muzeum jest propagowanie i tłumaczenie odbiorcom wszystkiego, co dzieje się w polskiej piosence, postanowiliśmy wraz z wydawcami kwartalnika uczynić z wydawnictwa perełkę, która trafi do większości polskich bibliotek, instytucji kultury oraz twórców" - wyjaśniła Koszałkowska.

Rocznik ma być kompendium wiedzy o polskiej muzyce, a także - jak pisze jego redaktor naczelny Jan Poprawa - "miejscem poważnej i pozbawionej popkulturowego pudru rozmowy". W słowie wstępnym Poprawa dodał: "Owszem, obserwujemy rosnącą liczbę książek zaspokajających proste zaciekawienie życiem +gwiazd+ i ewentualnymi skandalami z nimi związanymi - ale prawdziwych, profesjonalnych monografii czy pogłębionych szkiców problemowych dostarcza nam przecież wciąż tylko kilku autorów".

W pierwszym wydanym przez opolskie muzeum numerze "Piosenki", liczącym blisko 270 stron, znalazły się teksty m.in. o piosenkach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego; Jacku Kaczmarskim i jego twórczości; o polskiej piosence religijnej czy harcerskiej. Zamieszczono w nim też sylwetki i teksty nowych polskich "bardów"; a także recenzje i opisy płyt, książek czy wydarzeń muzycznych - w tym 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" czy 48. i 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki.

Dyrektor opolskiego Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik powiedział PAP, że sporo miejsca w pierwszym numerze poświęcono piosence artystycznej, bo wydawnictwo ma "popularyzować to, co za mało popularne". Dodał, że liczy na współpracę z uczelniami i na to, iż rocznik stanie się tytułem, w którym swoje teksty publikować będą np. doktoranci kierunków studiów muzycznych czy artystycznych.

Pierwszy numer rocznika "Piosenka" ukazał się w 400 egzemplarzach. Wasik zapowiedział, że w przyszłości może się on zwiększyć, bo muzeum chciałoby, aby wydawnictwo trafiło do wszystkich bibliotek szkolnych na Opolszczyźnie i ważniejszych bibliotek uczelnianych w kraju.

Pierwszy numer można przeglądać na stronie internetowej muzeum w zakładce "Rocznik kulturalny piosenka". Koszałkowska zapowiedziała, że kolejny numer rocznika ukaże się w grudniu 2014 roku. (PAP)

kat/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)