Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Oddano hołd Kadetom Lwowskim

0
Podziel się:

Samorządowcy, żołnierze, młodzież, kombatanci i mieszkańcy miasta złożyli hołd
Kadetom Lwowskim, uczestnikom III powstania śląskiego z 1921 r. W powstaniu tym walczyło
kilkudziesięciu kadetów, w tym potomek hetmana wielkiego litewskiego Karol Chodkiewicz.

Samorządowcy, żołnierze, młodzież, kombatanci i mieszkańcy miasta złożyli hołd Kadetom Lwowskim, uczestnikom III powstania śląskiego z 1921 r. W powstaniu tym walczyło kilkudziesięciu kadetów, w tym potomek hetmana wielkiego litewskiego Karol Chodkiewicz.

Uroczystość, zorganizowana pod nazwą "Spotkania pokoleń", odbyła się we wtorek w centrum Opola pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, przy pamiątkowej tablicy poświęconej Kadetom Lwowskim. Znawca kresów i autor wielu poświęconych temu tematowi książek prof. Stanisław S. Nicieja powiedział podczas obchodów, że Karol Chodkiewicz był jednym z siedmiu poległych podczas III powstania śląskiego Kadetów Lwowskich. Gdy zginął na Opolszczyźnie miał 16 lat.

"Jestem dumny, że w moim mieście czci się pamięć tych młodych, walecznych ludzi" - podsumował prof. Nicieja. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu płk Mirosław Karasek dodał, że młodzi kadeci bez zgody przełożonych i łamiąc regulamin szkoły wzięli udział w III powstaniu śląskim. Mimo to tych, co z niego wrócili, nie ukarano i pozwolono kontynuować naukę, bo dołączenie do powstańców uznano za czyn bohaterski.

Płk Karasek dopowiedział też, że dziś nie wymaga się oddawania życia w imię patriotyzmu. Zaznaczył, że jego zdaniem patriotyzm obecnych czasów to etos pracy, nauki, umiejętność cieszenia się z osiągnięć ojczyzny i odczuwanie dumy z bycia Polakiem, gdziekolwiek by się nie było.

Przedstawiciele uczniów Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Powstańców Śląskich w Opolu, którzy również wzięli udział we wtorkowych uroczystościach, przypomnieli że najbardziej zacięte walki III powstania śląskiego zaczęły się 21 maja 1921 r. Zapewnili, że pamiętają o tych, którzy w nich zginęli i będą tę pamięć kultywować. Na koniec uczestnicy wtorkowych uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było wyrazem woli przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Walki trwały dwa miesiące, najpoważniejsze w okolicach Góry św. Anny. Był to ostatni z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. W wyniku powstania zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Obchody 92. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego na Opolszczyźnie odbędą się w sobotę pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. (PAP) kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)