Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Po raz 30. wręczono Nagrody im. Karola Miarki

0
Podziel się:

Róża Bednorz, Henryk Buszko, prof. Jerzy Skubis, o. Eustachy Rakoczy i
Aleksander Spyra to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki. Jest to wyróżnienie marszałków
województw opolskiego i śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Róża Bednorz, Henryk Buszko, prof. Jerzy Skubis, o. Eustachy Rakoczy i Aleksander Spyra to tegoroczni laureaci Nagrody im. Karola Miarki. Jest to wyróżnienie marszałków województw opolskiego i śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Wyróżnienia wręczono we wtorek w Filharmonii Opolskiej w Opolu osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach nieopodal Jastrzębia Zdroju wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 r. - najpierw przyznawały je władze czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego, a później powrócono do tradycji honorowania nagrodą wybitnych opolan także przez marszałka woj. opolskiego.

"Bardzo nas cieszy, że mamy tak wspaniałych działaczy społecznych na Śląsku i Opolszczyźnie. Te nagrody to tylko symbol naszego wielkiego dla was podziękowania" - mówił podczas ceremonii wręczenia marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz. "Dziękujemy wam za to, co przez lata robiliście dla swoich małych ojczyzn i tej większej - Śląska" - dodał marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta.

Róża Bednorz to dziennikarka, muzealnik, historyk, działaczka społeczna i wieloletni pracownik Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Prof. dr hab. Jerzy Skubis był wieloletnim rektorem Politechniki Opolskiej, wcześniej m.in. kierownikiem Zakładu Elektroenergetyki i prorektorem ds. nauki opolskiej uczelni technicznej.

Henryk Buszko jest architektem, współautorem m.in. charakterystycznych domów wczasowych w kształcie piramid w Ustroniu Zawodziu oraz kompletnych założeń znanych katowickich osiedli Tysiąclecia i Gwiazdy w Katowicach.

Ojciec Eustachy Rakoczy to paulin związany z Jasną Górą, teolog, historyk sztuki. Na Jasnej Górze pełni funkcję kapelana Żołnierzy Niepodległości. Znany m.in. z życzliwości dla środowisk kombatanckich, działań na rzecz pamięci o powstaniu wielkopolskim, a także przyjaźni z ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Aleksander Spyra jest artystą plastykiem, muzykiem; znanym na ziemi pszczyńskiej społecznikiem. Jest założycielem zespołu regionalnego "Pszczyna" i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, związanym też z pszczyńskim skansenem oraz Muzeum Prasy Śląskiej.

"To nagroda wyjątkowa, bo promuje pracę organiczną. Taką, której efekty będą widoczne również w długiej perspektywie. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie z inwestycjami poczynionymi w czasie, gdy byłem rektorem Politechniki Opolskiej - że posłużą kolejnym pokoleniom. Dedykuję ją wszystkim, którzy pomagali je budować" - powiedział PAP Skubis.

W ciągu 30 lat, łącznie z tegorocznymi wyróżnionymi, Nagrodą im. Karola Miarki uhonorowano 119 wybitnych osobistości - ludzi reprezentujących różne profesje, wywodzących się z różnych środowisk - zaangażowanych w działalność kulturalną, naukową i społeczną. Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator i folklorysta Dorota Simonides, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman, demograf prof. Robert Rauziński oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty. (PAP)

kat/ mtb/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)