Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Ponad 100 wystawców na 40. Targach Budownictwa

0
Podziel się:

Ponad 100 wystawców wzięło udział w 40. Targach Budownictwa "Mój Dom" w Opolu.
Na stoiskach można było zobaczyć m.in. przezroczysty beton czy lustra i obrazy, za pomocą których
można ogrzewać mieszkania.

Ponad 100 wystawców wzięło udział w 40. Targach Budownictwa "Mój Dom" w Opolu. Na stoiskach można było zobaczyć m.in. przezroczysty beton czy lustra i obrazy, za pomocą których można ogrzewać mieszkania.

Jubileuszowe 40. Targi Budownictwa "Mój Dom" odbywały się od piątku do niedzieli w opolskim Okrąglaku. Przez trzy dni swoją ofertę prezentowało w nim ponad 100 wystawców z całego kraju związanych z branżą budowlaną. Jak powiedział PAP Artur Ciechociński z Biura Targów Rynek Śląski, które od 20 lat dwa razy w roku organizują targi, obecnie odwiedzający przychodzą na tę imprezę przede wszystkim po to, by podpatrzeć najnowsze technologie, zwłaszcza te które pozwalają oszczędzać energię.

"Ludzie pytają o pompy ciepła, energooszczędne okna, systemy oświetlenia czy ogrzewania, które choć kosztują więcej, w dłuższej perspektywie pozwalają oszczędzać" - stwierdził Ciechociński. - "Ceny węgla z roku na rok są coraz wyższe, drożeją paliwa i już wiadomo, że w przyszłym roku bardzo zdrożeje prąd. To powoduje, że ludzie zaczynają kalkulować i szukają tańszych rozwiązań. Dlatego tematem przewodnim 40. Targów były systemu energooszczędne i ekologiczne."

Firma "Ekosystemy" z Opola zaprezentowała na targach m.in. system służący do zarządzania energią w domu. Pozwala on np. na włączanie czy wyłączanie oświetlenia w domu czy mieszkaniu, opuszczanie czy podnoszenie rolet, uruchamianie i wyłączanie ogrzewania elektrycznego czy bieżące monitorowanie domu czy biura. "Wystarczy do tego tak zwana centralka, która wygląda jak dekoder, niewielkie moduły zamontowane w gniazdach prądu oraz telefon komórkowy, którym będziemy sterować system. Jeśli to smartfon z dostępem do internetu, to możemy w nim mieć podgląd z kamer zamontowanych w biurze czy domu" - wytłumaczył Jarosław Kostrzewa z firmy "Ekosystemy".

Według Dariusz Fugiela z wrocławskiej firmy Lafoge lustro lub obraz wykonany ze specjalnego, wypalanego w wysokiej temperaturze szkła o wymiarach 60 cm na 90 cm może ogrzać pomieszczenie o powierzchni 15 m kw. Panel grzewczy w postaci lustra wielkości 60 cm na 150 cm ogrzewa 25 m kw. "Panele, które do ogrzewania wykorzystują zjawisko podczerwieni, zasilane są prądem. Ale zużywają go bardzo mało. By ogrzewać mieszkanie do temperatury 21-23 stopni rocznie zużywa się prąd wartości od 1500 do 4000 zł w zależności od powierzchni domu czy temperatury na zewnątrz" - wyjaśnił Dariusz Fugiel.

Duże zainteresowanie wzbudził też tzw. przezroczysty beton. "Sam surowiec nie jest nowością, ale nowatorskie są sposoby jego wykorzystania" - powiedział w rozmowie z PAP Sławomir Pochwała z Politechniki Opolskiej i Stowarzyszenia "Opolski Dom", które prezentowały przezroczysty beton. - "Można z niego robić lampy ozdobne, luksfery, czy lady. Jedyna granica jego wykorzystania to cena - metr kwadratowy płyty o grubości 3 centymetrów kosztuje 1000 euro." (PAP)

kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)