Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Poseł SP pyta prezydenta miasta o naciski ws. sprzedaży ECO

0
Podziel się:

Poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki zwrócił się do prezydenta Opola z
wnioskiem o ujawnienie listy osób i firm, z którymi prezydent lub jego zastępcy w ostatnich latach
spotkali się ws. sprzedaży pakietu akcji ECO. Prezydent zapewnił, że taka lista zostanie
przygotowana.

Poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki zwrócił się do prezydenta Opola z wnioskiem o ujawnienie listy osób i firm, z którymi prezydent lub jego zastępcy w ostatnich latach spotkali się ws. sprzedaży pakietu akcji ECO. Prezydent zapewnił, że taka lista zostanie przygotowana.

Poseł Jaki na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej powiedział, że dochodzą go "dziwaczne sygnały" dotyczące prywatyzacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO) i ewentualnych nacisków w tej sprawie na władze miasta. Dlatego zwrócił się do prezydenta Opola o ujawnienie listy spotkań jego i jego zastępców ws. ECO z ostatnich 6 lat. "Prezydent Ryszard Zembaczyński często zmieniał zdanie w sprawie ECO. Pytanie, czy nie robił tego pod wpływem jakichś lobbystów" - mówił Jaki. "Na razie stawiam w tej sprawie znak zapytania, ale uważam, że warto to wyjaśnić" - dodał.

Podkreślił, że informacja o spotkaniach prezydenta Opola i jego zastępców jest jawna i jeśli będą próby jej utajnienia, to zgłosi sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W rozmowie z PAP prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapewnił, że nie będzie utajniał listy osób, z którymi w ostatnich latach spotykał się ws. ECO. Dodał, że już zlecił jej niezwłoczne przygotowanie. Zapewnił, że ws. pakietu akcji nie spotykał się z żadnymi lobbystami, a jedynie z władzami spółki czy działającymi w niej związkowcami jako udziałowiec. Dodał, że również jako udziałowiec brał też udział w spotkaniach walnego zgromadzenia akcjonariuszy czy rady nadzorczej ECO. "Spotkania te są protokołowane" - dodał Zembaczyński.

Miasto Opole jest właścicielem 53 proc. udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny i chce je sprzedać. W marcu głosami koalicji - Platformy Obywatelskiej i klubu Razem dla Opola - zgodziła się na to rada miasta. Procedura sprzedaży ruszyła. Do piątku trwa zbieranie ofert od podmiotów zainteresowanych kupnem pakietu.

Solidarna Polska i Sojusz Lewicy Demokratycznej protestują przeciwko sprzedaży udziałów miasta w ECO. Radni klubów tych partii złożyli projekt uchwały rady miasta, którym chcą wstrzymać sprzedaż. Liczą, iż poprze ich w tym koalicyjny dla PO w opolskiej radzie miasta klub Razem dla Opola.

Szef tego klubu Marcin Ociepa w rozmowie z PAP w poniedziałek powiedział jednak, że uchwały nie poprze. Wyjaśnił, że ze względu na kulturę biznesową i poszanowanie partnerów nie można teraz wstrzymywać rozpoczętego już procesu prywatyzacji. Jednak w jego opinii z ostateczną decyzją o sprzedaży pakietu, już po przeprowadzeniu rozmów z ewentualnymi kupującymi, miasto powinno się wstrzymać do wyborów i podjąć ją po nich.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 9 województw i dostarcza ciepło do ok. 500 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu. Jej integralną częścią są Oddziały: Opole, Śląski, Lubuski i Kotłownie Lokalne. (PAP)

kat/mok/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)