Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Praktyki zagraniczne dla uczniów szkół zawodowych

0
Podziel się:

150 praktyk, w tym zagranicznych, dla uczniów techników i szkół zawodowych,
wyposażenie w sprzęt multimedialny i współpraca szkół z przedsiębiorcami - takie zadania będą
realizowane w ramach projektu, który ma wzmocnić szkolnictwo zawodowe na Opolszczyźnie.

150 praktyk, w tym zagranicznych, dla uczniów techników i szkół zawodowych, wyposażenie w sprzęt multimedialny i współpraca szkół z przedsiębiorcami - takie zadania będą realizowane w ramach projektu, który ma wzmocnić szkolnictwo zawodowe na Opolszczyźnie.

W projekcie "Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej", który rozpoczął się konferencją inaugurującą w środę w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, bierze udział wszystkie 49 zespołów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w woj. opolskim - poinformował kierownik projektu i pracowni kształcenia zawodowego w opolskim Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji Adam Koj. "W sumie nasze działania obejmą 250 nauczycieli i blisko 2,5 tysiąca uczniów" - wyliczył Koj.

Jednym z najważniejszych punktów projektu jest możliwość odbycia czterotygodniowych praktyk zawodowych dla 150 uczniów ze wszystkich szkół. Praktyki te mają się odbywać od lutego do czerwca w Polsce, Niemczech i Austrii. Ich koszt - wraz z dojazdem, zakwaterowaniem czy ubezpieczeniem - pokryje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji.

W ramach projektu ma też zostać zawiązana współpraca szkół zawodowych z opolskimi przedsiębiorstwami i stworzony portal, na którym będzie m.in. dostępna baza praktyk. Z kolei nauczyciele uczestniczący w projekcie mają stworzyć 250 autorskich scenariuszy zajęć prowadzonych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych i informatycznych."Każda ze szkół zostanie wyposażona w zestaw multimedialny, podręczniki i materiały potrzebne do prowadzenia projektu" - dodał Adam Koj.

Poza tym 500 uczniów weźmie udział w seminariach związanych z planowaniem kariery. Projekt zakłada też m.in. zajęcia pokazowe z mistrzem kuchni dla szkół gastronomicznych, wyjazdy na targi turystyczne dla szkół związanych z turystyką i hotelarstwem czy możliwość poprowadzenia kursu w szkole z pomocą mobilnego symulatora jazdy w trudnych warunkach dla uczniów szkół mechanicznych czy samochodowych.

"Cel tego projektu to podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w regionie i dostosowanie umiejętności uczniów do potrzeb rynku pracy" - wyjaśnił Adam Koj.

W ramach projektu Centrum zakłada współpracę z Opolskim Centrum Kształcenia Praktycznego, kuratorium oświaty, starostwami powiatowymi, Opolską Izbą Gospodarczą, Izba Rzemieślniczą w Opolu oraz Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które ma pomóc m.in. w kontakcie z nowymi firmami rozpoczynającymi działalność na Opolszczyźnie."Pierwsze takie spotkanie już się odbyło. Nazwy firmy jeszcze nie mogę zdradzić, ale cenną wiedzą dla nas jest to, że za 2 lata będzie ona potrzebować 200 osób określonego zawodu, których w ramach projektu możemy przygotować" - powiedział Adam Koj.

Koszt projektu realizowanego z puli Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki" to 2 mln zł. Jest on kontynuacją projektu "Innowacyjna szkoła zawodowa" realizowanego przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu od 2009 r.

Dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu Lesław Tomczak zapowiedział również w środę, że jest duża szansa na rozszerzenie projektu. "Trwają w tej sprawie rozmowy z ministerstwem rozwoju regionalnego. Budżet poszerzonego projektu wynosiłby dodatkowe 22 mln złotych, praktyki mogłyby dotyczyć 1,5 tysiąca uczniów i zakładamy, że w każdej ze szkół powstałyby nowoczesne pracownie" - wyliczył Tomczak.

Nauczyciel z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku Piotr Sitnik stwierdził, że projekt jest bardzo atrakcyjny dla szkoły, bo daje możliwość oferowania ciekawych zagranicznych praktyk i szansę właśnie na wyposażenie nowoczesnej pracowni. "A takie atuty są ważne przy pozyskiwaniu uczniów" - skwitował. (PAP)

kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)