Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Prezydent Komorowski uczestniczył w podpisaniu karty rodziny

0
Podziel się:

We wtorek w Opolu, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisana
została Opolska Karty Rodziny i Seniora. Prezydent podkreślał podczas uroczystości, że problem
demografii jest w Polsce centralny, ale powinien być rozwiązywany także w oparciu o potencjał
lokalny.

bEsAexgB

We wtorek w Opolu, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisana została Opolska Karty Rodziny i Seniora. Prezydent podkreślał podczas uroczystości, że problem demografii jest w Polsce centralny, ale powinien być rozwiązywany także w oparciu o potencjał lokalny.

Uroczystość podpisania Karty odbyła się w gmachu Filharmonii Opolskiej. Sygnatariuszami Karty zostało 46 opolskich gmin oraz marszałek województwa opolskiego. Karta jest jednym z elementów Specjalnej Strefy Demograficznej, czyli programu realizowanego przez samorząd województwa, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

"Problem demografii w Polsce jest problemem centralnym i powinien być rozwiązywany w oparciu o potencjał, jaki stanowi Polska lokalna" - podkreślał prezydent.

bEsAexgD

"Podpisanie karty jest dowodem na to, że wspólnie myślimy i wspólnie chcemy działać. Specjalna Strefa Demograficzna to kompleksowe podejście, które wykracza poza doraźne wspieranie rodziny wychowującej dzieci. To odpowiedni kierunek pokazany całej Polsce samorządnej" - dodał Komorowski. Zaznaczył, że widzi potrzebę budowania kompleksowego programu, na wszystkich płaszczyznach państwa i społeczeństwa, który ma zapobiegać depopulacji.

Prezydent otrzymał z rąk marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty egzemplarz porozumienia zawartego między opolskimi gminami i samorządem województwa.

Opolska Karta Rodziny i Seniora ma wprowadzić powszechne ulgi i zniżki wspierające rodziny oraz osoby starsze przy opłatach za usługi publiczne. Chodzi głównie o instytucje podległe samorządom, ale również o podmioty prywatne. Karta będzie przeznaczona dla rodzin, które mają dwójkę lub więcej dzieci albo dziecko niepełnosprawne.

Karta ma zacząć działać w przyszłym roku. Ma być jednym z elementów programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma zapobiegać depopulacji województwa opolskiego. Jest to obecnie największy problem regionu. Karta ma być elementem wspierającym pozytywne nastawienie do rodziny, zwłaszcza tej wielodzietnej.

bEsAexgJ

Wiele gmin już wcześniej podjęło takie inicjatywy, wprowadzając systemy ulg w korzystaniu np. z obiektów sportowych, kulturalnych, w zniżkach opłat za żłobki i przedszkola. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mtn/ mok/ bk/

bEsAexhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)