Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Przewodnik po regionie i ułatwienia w muzeum dla niewidomych

0
Podziel się:

Wydano przewodnik dla niewidomych i słabowidzących po woj. opolskim "Dotknij
pięknej Opolszczyzny" napisany alfabetem Braille'a, a w Muzeum Śląska Opolskiego zawisły
brajlowskie tabliczki informacyjne i stanęła dotykowa miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola.

Wydano przewodnik dla niewidomych i słabowidzących po woj. opolskim "Dotknij pięknej Opolszczyzny" napisany alfabetem Braille'a, a w Muzeum Śląska Opolskiego zawisły brajlowskie tabliczki informacyjne i stanęła dotykowa miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola.

Muzeum zostało też zaopatrzone w napisany językiem Braille'a informator o placówce oraz opisany w ten sam sposób plan powierzchni wystawienniczych na I piętrze placówki.

Wszystko to w ramach dwóch projektów sfinansowanych w konkursach przeprowadzonych przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach dotacji przyznawanych z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez samorząd województwa opolskiego. Efekty, czyli wydawnictwa oraz oznaczenia w siedzibie opolskiej placówki wystawienniczej, zaprezentowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Muzeum Śląska Opolskiego.

Tabliczki z nazwami sal wykonane zostały z trwałego, odpornego plastiku. Jest ich w sumie 12. Plastikowa jest też niewielka makieta XVIII-wiecznego Opola - replika dużej konstrukcji, która znajduje się w opolskim muzeum. "Nasza miniatura ma wszystkie elementy tej wielkiej odpowiedniczki, której nie można dotykać. Rozpisaliśmy je za pomocą różnych faktur i perforacji. Dzięki temu niewidomi lub słabo widzący mogą poznać XVIII-wieczne miasto" - wyjaśniła Ilona Nawankiewicz z Fundacji Szansa dla Niewidomych, która wraz z muzeum opracowywała ułatwienia.

Informator o placówce napisany brajlem wykonano w nakładzie 100 sztuk. Czterdzieści z nich trafi do muzeum i będzie wypożyczanych zwiedzającym. Pozostałe zostaną rozdane w listopadzie i grudniu podczas trzech kolejnych wycieczek dla w sumie 60 osób niewidomych i słabowidzących w opolskim Muzeum.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentowano też dwutomowy przewodnik po woj. opolskim dla osób niedowidzących i niewidomych pt. "Dotknij pięknej Opolszczyzny", który przygotowała Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Opisano w nim alfabetem Braille'a i powiększoną czcionką 40 atrakcji regionu - m.in. zamek w Mosznej, Górę Św. Anny, Nysę oraz Opole i jego największe atrakcje. Przewodnik zaopatrzony został także w 15 dużych zdjęć dla osób słabowidzących i tyle samo rycin tych fotografii, przystosowanych do odbioru za pomocą dotyku dla niewidomych. Znalazło się w nim również pięć wypukłych map przedstawiających region lub jego części.

Wydawnictwo także ukazało się w 100 egzemplarzach, z których część wysłana zostanie do punktów informacji turystycznej czy kół Polskiego Związku Niewidomych, a część trafi bezpośrednio do niewidomych. Wydawnictwo jest bezpłatne. "Zainteresowanie nim jest tak duże, że z pewnością będziemy musieli pomyśleć o dodruku" - zadeklarowała Nawankiewicz.

Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych Marek Kalbarczyk podkreślił, że zarówno tabliczki, informatory czy makieta w opolskim muzeum, jak i przewodnik po Opolszczyźnie to duży krok w kierunku ułatwiania funkcjonowania osobom niewidomym lub słabowidzącym. "Każdy taki krok pozwala niwelować bariery i otwierać na nas świat, tak byśmy mogli korzystać z jego uroków" - mówił Kalbarczyk.

Podkreślił też, że ważne jest, iż instytucje takie jak Muzeum Śląska Opolskiego liczą się z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi i wychodzą im naprzeciw.

Kalbarczyk podał, że według szacunków w Polsce jest ok. 80 tys. osób niewidomych, a na Opolszczyźnie może być ich ok. 4 tys.

Koszt przygotowania i wydania przewodnika "Dotknij pięknej Opolszczyzny" wyniósł 32 tys. zł, a udogodnień zainstalowanych lub przekazanych do muzeum - 19 tys. zł.(PAP)

kat/ mrt/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)