Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Raport z prezydenckiej debaty o problemach polskich rodzin

0
Podziel się:

Elastyczny czas pracy przedszkoli, więcej inicjatyw kulturalnych i dostęp do
doradztwa zawodowego - takie m.in. postulaty znalazły się w przedstawionym w czwartek raporcie z
obywatelskiej debaty o problemach polskich rodzin zorganizowanej w Opolu z inicjatywy Kancelarii
Prezydenta RP.

Elastyczny czas pracy przedszkoli, więcej inicjatyw kulturalnych i dostęp do doradztwa zawodowego - takie m.in. postulaty znalazły się w przedstawionym w czwartek raporcie z obywatelskiej debaty o problemach polskich rodzin zorganizowanej w Opolu z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP.

Debaty "Ważne Sprawy Polskich Rodzin" mają pomóc zdiagnozować najważniejsze problemy rodzin i wypracować rozwiązania, które im zaradzą. Pierwsza odbyła się miesiąc temu w Opolu. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Kwestia dzietności i opieki nad rodziną to olbrzymi problem regionu. Woj. opolskie pod względem wyludniania jest w czołówce europejskiej. W ciągu roku ubywa 4,5-4,6 tys. mieszkańców.

"Przed miesiącem uczestnicy debaty opisali swoje problemy, teraz można je uogólnić i na nie odpowiedzieć" - powiedziała podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, obecna w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu, gdzie przedstawiono raport z debaty.

"Raport daje nam dużo do myślenia. Pokazuje rozdźwięk między oczekiwaniami rodzin, a działaniami władzy na różnych szczeblach. Rodziny często mówiły, że ich głos nie dociera do urzędników" - przyznał marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta.

Raport podzielono na siedem obszarów tematycznych, które najczęściej pojawiały się w wypowiedziach. Pierwszy to "Dostęp do opieki nad małym dzieckiem". Według raportu przepisy dotyczące przyjmowania dzieci do przedszkoli są niesprzyjające dla pełnych rodzin oraz dla rodziców poszukujących pracy. Preferencyjnie są traktowane osoby samotnie wychowujące dzieci. Godziny pracy przedszkoli są nieelastyczne, a placówki zbyt późno otwierane.

Drugi obszar tematyczny dotyczył przyjaznego dialogu instytucje-obywatele. "Trzeba zmniejszyć biurokrację i sprawić, by język używany przez urzędników był zrozumiały" - mówiła Dorota Piechowicz-Witoń z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, która przedstawiała ten fragment raportu.

"Rodzina aktywna w wolnym czasie" - to trzeci obszar. Według raportu samorządom udało się wiele poprawić, przybyło wiele nowych obiektów sportowych, istnieje jednak problem z dostępnością obiektów i mało jest zajęć skierowanych do całych rodzin. Typowe zajęcia odbywające się w tych obiektach albo są drogie, albo skierowane do zorganizowanych grup.

Kolejny problem to kariera zawodowa rodziców i dostęp do rynku pracy. "Zdaniem uczestników w województwie jest za mało form pomocy związanej z doradztwem zawodowym, diagnozą kompetencji i ich podwyższaniem" - mówiła Maria Rogaczewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Odnosząc się do zagadnień dotyczących zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, autorzy raportu uznali, że brakuje specjalistów z takich dziedzin jak geriatria, rehabilitacja oraz opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi. Niekiedy na wizytę u specjalisty trzeba czekać wiele miesięcy. Postulowano uruchomienie w województwie programu bezpłatnych szczepień dla małych dzieci.

Szósty obszar tematyczny to "Miasto gościnne dla rodzin i dzieci". W raporcie zaznaczono, że cenne są inicjatywy kulturalne i rozrywkowe miasta, ale informacja o tych imprezach powinna być bardziej dostępna. Z aprobatą odniesiono się do pomysłu zniżek na transport rodzinny dla rodzin wielodzietnych.

Siódmy, ostatni, obszar badań to "Rodziny o szczególnych potrzebach". Zwrócono w nim uwagę na konieczność stworzenia systemowych rozwiązań dla rodzin wielodzietnych i integracyjnych miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Debata została zorganizowana z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Kolejne debaty mają się odbywać również w innych regionach. Nadzór nad ich przebiegiem będzie sprawował Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)

man/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)