Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Sąd umorzył sprawę b. komendanta obozu przesiedleńczego w Łambinowicach

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Opolu umorzył w piątek sprawę
komendanta powojennego obozu przesiedleńczego w Łambinowicach
(Opolskie), Czesława G., oskarżonego o zbrodnię przeciwko
ludzkości. Sprawa została umorzona z powodu śmierci oskarżonego -
powiedziała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego
sądu.

Sąd Okręgowy w Opolu umorzył w piątek sprawę komendanta powojennego obozu przesiedleńczego w Łambinowicach (Opolskie), Czesława G., oskarżonego o zbrodnię przeciwko ludzkości. Sprawa została umorzona z powodu śmierci oskarżonego - powiedziała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu.

"Informację o zgonie 82-letniego oskarżonego przekazał sądowi jego obrońca. Po otrzymaniu aktu zgonu Czesława G. sprawa została umorzona" - oświadczyła.

Prokurator zarzucał Czesławowi G., że w październiku 1945 roku, będąc komendantem obozu przesiedleńczego dla Niemców i Ślązaków, kazał strażnikom podpalić jeden z baraków, a następnie zapędził więźniów do jego gaszenia.

Podczas akcji strażnicy i sam komendant mieli strzelać do więźniów, bić ich kolbami karabinów i zapędzać w płomienie, w wyniku czego zginęło 48 osób. Czesław G. konsekwentnie zaprzeczał, że był winnym wielokrotnego zabójstwa.

Czesław G. był w 1945 r. 21-letnim milicjantem, komendantem obozu był od lipca do 4 października 1945 r., kiedy to miały miejsce zdarzenia wymienione w akcie oskarżenia. Potem był aresztowany, ale postępowanie umorzono dając wiarę zeznaniom strażników.

Po "odwilży" w 1956 roku opolska prokuratura ponownie zajęła się sprawą Łambinowic. Czesław G. stanął wówczas przed sądem oskarżony m. in. o nieludzkie traktowanie i zabójstwa osadzonych w obozie Niemców i Ślązaków. Sąd uwolnił go wtedy od większości zarzutów, a w sprawie zdarzeń z października 1945 r. umorzył postępowanie z powodu braku dowodów.

Postępowanie wznowiono w 1998 roku. Przesłuchano ponad 400 świadków z Polski i Niemiec, korzystano też z pomocy prawnej prokuratur niemieckich. Ostatecznie w 2001 roku przed opolskim sądem okręgowym rozpoczął się proces b. komendanta. Ostatnia rozprawa odbyła się w grudniu 2004 r. Później sąd zawiesił postępowanie z powodu choroby oskarżonego.

Obóz w Łambinowicach dla ludności uznanej za niemiecką powstał w 1945 roku na podstawie zarządzenia ówczesnego wojewody śląskiego Aleksandra Zawadzkiego. Ta ludność miała być wysiedlona za linię Odry. Oprócz tego, obóz miał przyspieszyć weryfikację ludności śląskiej jako Polaków oraz był miejscem izolacji dla osób podejrzanych o przynależność do organizacji prohitlerowskich.(PAP)

jsz/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)