Rozpoczęły się prace nad największą na Opolszczyźnie żywą szopką. Szczepanowickie Betlejem powstaje na placu przy budynku opolskiej parafii św. Józefa. Przy budowie powstającej od 12 lat szopki codzienne pracuje kilkadziesiąt osób.
"Najwięcej było nas w sobotę - ponad 40 parafian. W tygodniu codziennie od 8 rano pracuje ok. 20 osób. Do soboty chcemy zakończyć prace konstrukcyjne" - powiedział PAP budowniczy szopki, Andrzej Toczek, który od 12 lat - od pierwszej szopki - buduje szczepanowickie Betlejem, a od 11 lat jest jego głównym konstruktorem.
Tegoroczna szopka będzie jeszcze bardziej okazała niż ubiegłoroczna. Wśród nowości jest namalowana 25-metrowa panorama Opola, która pojawi się na budynku parafii, oraz domek śniegowy - bogato iluminowana konstrukcja ze śniegu, na której szczycie stanie miniatura szczepanowickiego kościoła. "Pryzma śniegu, z której zbudujemy domek codziennie się powiększa. Budowla będzie naprawdę bogato oświetlona" - zapowiedział Toczek.
W biblijnych scenach na placu parafialnym pojawi się ok. 50 figur naturalnej wielkości. W tym roku postaci będą miały nowe szaty - dotychczasowe po latach już się trochę zużyły. "Nowe szaty dla naszych figur już szyje jedna z parafianek" - poinformował budowniczy szopki.
Dodał, że wszystkie biblijne sceny będą opisane. "W tym roku postanowiliśmy przygotować opisy wyjaśniające co przedstawiają poszczególne sceny. Wszystkie są inspirowane biblijnymi wydarzeniami" - zaznaczył.
Budowniczowie chcą do końca tygodnia zakończyć prace konstrukcyjne. Potem pozostanie jeszcze wykończenie szopki - w tym przywiezienie na miejsce kilkudziesięciu choinek. "W tym roku nie kupujemy drzewek. Wszystkie pochodzą z przydomowych ogródków parafian. Do ich wycięcia i transportu zaangażowani będą strażacy z samochodem - dźwigiem" - wyjaśnił.
W szopce, jak co roku, pojawią się żywe zwierzęta - największa atrakcja dla dzieci licznie odwiedzających szczepanowickie Betlejem. Wśród żywych lokatorów będzie m. in. byczek, osiołek, a także króliki, kury i kaczki. Szopkę będzie można odwiedzać od Wigilii. W drugi dzień świąt zaplanowano tam tradycyjne opolskie kolędowanie, w którym ok. kilkunastu lat uczestniczą tysiące ludzi - zarówno opolan, jak i gości - z całej Polski i z zagranicy. Szopkę będzie można oglądać do Trzech Króli.(PAP)
jsz/ ls/