Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Targi EXPO Opole zainaugurowały działalność centrum targowego

0
Podziel się:

Ponad 60 wystawców - firm z regionu, organizacji, stowarzyszeń, instytucji
naukowych i kulturalnych zaprezentowało się na rozpoczętych w piątek targach "EXPO Opole - Biznes
bez granic". Targi zainaugurowały działalność Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu.

bECiukWJ

Ponad 60 wystawców - firm z regionu, organizacji, stowarzyszeń, instytucji naukowych i kulturalnych zaprezentowało się na rozpoczętych w piątek targach "EXPO Opole - Biznes bez granic". Targi zainaugurowały działalność Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu.

Wśród wystawców pojawiły się m.in. takie firmy jak: Itaka, Filplast, Galmet, Sindbad, Stegu czy Multiserwis, a poza tym np. Izba Rzemieślnicza w Opolu, Politechnika Opolska, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czy Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Targi mają być okazją do pokazania otwieranego właśnie Centrum, ale też prezentować potencjał gospodarczy i kulturowy Opolszczyzny - branże, produkty, usługi oraz atrakcje regionu.

Targi EXPO Opole potrwają do niedzieli. Na kolejne ich dni zaplanowano m.in. prezentacje skierowane do przedstawicieli świata biznesu oraz atrakcje dla gości indywidualnych - m.in. wystawę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu "50/50 czyli tekstem na Opole", poświęconą twórczości Agnieszki Osieckiej. Odbędzie się też pokaz mappingu 3D, warsztaty kulinarne, plastyczne, pokazy sztuki zdobniczej i rękodzieła artystycznego, a także występ Kabaretu Młodych Panów.

bECiukWL

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe powstało w Opolu przy ul. Wrocławskiej. Było budowane blisko trzy lata - z roczną przerwą spowodowaną bankructwem pierwszego wykonawcy, koniecznością inwentaryzowania prac i wyboru kolejnego.

To inwestycja realizowana przez miasto Opole, przy wsparciu funduszy unijnych. Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformował, że budowa kosztowała ponad 32 mln zł, a koszt całości inwestycji, wraz z wyposażeniem, sięgnął ok. 38 mln zł. W budżecie miasta zarezerwowano też 800 tys. zł na dofinansowanie obiektu. "Pierwszy rok działalności będzie z pewnością trudny, ale liczymy, że z czasem będzie lepiej. Planowany na ten rok dochód CWK to ok. 1,8 mln zł" - dodał Kawałko.

Centrum przystosowane zostało do realizacji różnorodnych wydarzeń - targów, wystaw, kongresów, konferencji, wydarzeń firmowych. Dyrektor obiektu Mirosław Pietrucha wyjaśnił w rozmowie z PAP, że kalendarz imprez jest zapełniony na najbliższe pół roku. Wśród wydarzeń, które się w tym czasie odbędą, wymienił m.in.: targi ślubne, koncert oraz targi zabawek.

Kompleks składa się z hali wielofunkcyjnej o powierzchni 2,4 tys. m kw., którą można podzielić na cztery strefy, sali konferencyjnej o powierzchni 200 m kw., zaplecza techniczno-usługowego, parkingu na 300 aut oraz terenu o powierzchni 2 tys. m kw., przeznaczonego do organizowania wystaw zewnętrznych. W Centrum są również kabiny do tłumaczeń symultanicznych, monitory LCD, projektory, modułowa scena i mobilne trybuny.

bECiukWR

Obecni w piątek na otwarciu targów przedstawiciele władz woj. opolskiego - marszałek Andrzej Buła i wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podkreślali, że kompleks jest inwestycją wyczekaną i potrzebną. Buła liczy, że Centrum stanie się ważnym miejscem dla regionu i miasta oraz biznesu i nauki.

Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i radny miasta Opola Piotr Mielec przyznał, że obiekt robi wrażenie. "Ma ogromny potencjał, by organizować tu też imprezy o charakterze turystycznym lub turystyczno-kulturalnym. Ale o tym, czy biznesowo jego istnienie jest uzasadnione, dowiemy się pewnie po kilku latach" - dodał.(PAP)

kat/ pad/

bECiukXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)