Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Trzy Polskie Nagrody Jakości trafiły na Opolszczyznę

0
Podziel się:

Trzy Polskie Nagrody Jakości trafiły w br. na Opolszczyznę. Statuetki Polskiej
Nagrody Jakości otrzymały Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Starostwo
Powiatowe w Kluczborku, a tytuł "Znakomitego przywódcy" odebrał marszałek województwa Józef
Sebesta.

Trzy Polskie Nagrody Jakości trafiły w br. na Opolszczyznę. Statuetki Polskiej Nagrody Jakości otrzymały Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Starostwo Powiatowe w Kluczborku, a tytuł "Znakomitego przywódcy" odebrał marszałek województwa Józef Sebesta.

Na specjalnej konferencji prasowej w poniedziałek prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas podkreślił, że wśród pięciu tegorocznych laureatów Polskiej Nagrody Jakości znalazło się starostwo w Kluczborku oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu (WSZiA), które reprezentują Opolszczyznę. "Wśród finalistów nagrody znalazł się też +Znakomity przywódca+ - marszałek województwa opolskiego. To wielka sprawa dla naszego regionu, bo w dotychczasowych edycjach Polskiej Nagrody Jakości nigdy nie mieliśmy aż tylu laureatów" - podkreśliła Galwas.

Ekspert konkursu Polskiej Nagrody Jakości Ewa Sierpina powiedziała na poniedziałkowej konferencji, że grono ekspertów wysoko oceniło skuteczność w działaniu WSZiA , w której studiuje ponad 4,7 tys. studentów, biorąc pod uwagę m.in. wskaźnik zatrudnionych po studiach absolwentów tej szkoły oraz dane dotyczące wysokości ich zarobków.

Poprzez wyróżnienie marszałka woj. opolskiego Józefa Sebesty doceniona została jego "umiejętność współpracy z różnymi środowiskami i godzenia interesów różnych środowisk", a w przypadku starostwa kluczborskiego doceniono kreatywność i innowacyjne decyzje władz samorządowych - dodała Sierpina.

Starosta Kluczborski Piotr Pośpiech nawiązując do kreatywnych projektów powiedział, że chodziło m.in. o modernizację ośmiu szkół w Kluczborku przeprowadzoną w oparciu o program monitorowania i oceny zużywanej energii. "W umowie z naszym partnerem, z którym realizujemy ten pomysł, mamy zagwarantowane, że przez dziewięć kolejnych lat poczynając od tego roku rokrocznie oszczędności energii elektrycznej wyniosą 27 procent, a energii cieplnej - 23 procent w porównaniu ze zużyciem z lat ubiegłych" - wyjaśnił Pośpiech.

Rektor WSZiA w Opolu prof. Marian Duczmal dodał, że jakość w zarządzaniu, którą oceniało jury nagrody, nie jest dana raz na zawsze. "To nieustanny proces. Ta nagroda zobowiązuje nas nie tylko do utrzymania, ale i polepszania poziomu zarządzania" - stwierdził prof. Duczmal.

Jak powiedziała PAP Ewa Sierpina do tej pory w siedemnastu poprzednich edycjach konkursu siedem opolskich firm otrzymało nagrody i wyróżnienia Polskiej Nagrody Jakości. Tytuł "Znakomitego przywódcy" przyznawany od sześciu lat otrzymał dotychczas szef jednej z opolskich firm.

Sierpina powiedziała, że kandydaci do nagród jakości przechodzą wieloetapową ocenę. Na początku wypełniają rozległy kwestionariusz samooceny, w którym oceniane są m.in. kryterium przywództwa, zarządzania zasobami ludzkimi czy pozostałymi zasobami oraz wynik finansowy.

Następnie kwestionariusz weryfikują eksperci, którzy następnie wizytują kandydatów do nagród i na tej podstawie tworzą raport mocnych stron i tych do doskonalenia, w odniesieniu do organizacji, firmy lub przywódcy. Ostateczną decyzję w sprawie nagród podejmuje Komitet Polskiej Nagrody Jakości złożony z 77 członków.

Polska Nagroda Jakości przyznawana jest instytucjom i przedsiębiorstwom za wdrażanie filozofii TQM, czyli za Zarządzanie przez Jakość. Została ustanowiona w 1995 r. Przyznawana jest przez Krajową Izbę Gospodarczą, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz Klub Polskie Forum ISO 9000. Uroczystość wręczenia nagród, przyznanych w tegorocznej, osiemnastej edycji konkursu, odbyła się 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)

kat/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)