Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Wręczono odznaczenia czterem działaczom "S"

0
Podziel się:

Odznaczenia państwowe i wojewódzkie wręczono w sobotę czterem założycielom i
działaczom opolskiej "Solidarności", z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Dwaj
odznaczeni - Roman Kirstein i Jan Całka - otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności.

Odznaczenia państwowe i wojewódzkie wręczono w sobotę czterem założycielom i działaczom opolskiej "Solidarności", z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Dwaj odznaczeni - Roman Kirstein i Jan Całka - otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności.

Uhonorowany przyznanym przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności Jan Całka zapowiedział w sobotę w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie odbyło się wręczenie odznaczeń, że wraz z Romanem Kirsteinem będzie zabiegać o kolejne takie odznaczenia dla byłych działaczy "Solidarności".

"Zależałoby nam, by w przyszłości dostrzeżeni zostali również tacy działacze, którzy w tamtych trudnych czasach byli w drugim czy trzecim szeregu" - powiedział Całka.

Roman Kirsein porównał odznaczenie do medali za wyniki w sporcie. Swoje wystąpienie zakończył cytatem z listu św. Pawła do Tymoteusza: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem."

Jan Całka w "S" był od września 1980 r. Po 13 grudnia 1981 organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. W styczniu 1982 był jednym z założycieli i członków Regionalnej Rady Koordynacyjnej "S" Śląska Opolskiego. W styczniu 1983 skazany został przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego w Opolu na rok więzienia, warunkowo zwolniony po 9 miesiącach.

Roman Kirsein - w "S" również od września 1980 r., był jednym z założycieli związku. Od 23 grudnia 1980 r. do lipca 1981 był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "Solidarność" w Opolu, członkiem Komisji Krajowej. Zatrzymany i internowany od 13 grudnia 1981 do 1 lipca 1982 r.

Odznaki honorowe "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego", przyznawane przez marszałka województwa, otrzymali Edward Fułat i Marian Kania.

Edward Fułat był jednym z twórców komitetu założycielskiego "S" na Opolszczyźnie, aktywnym działaczem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i Zarządu Regionu NSZZ "S" w Opolu. W stanie wojennym działał w konspiracyjnych strukturach związkowych.

Marian Kania - lekarz i działacz sportowy - był przewodniczącym NSZZ "S" pracowników służby zdrowia w regionie opolskim i członkiem Zarządu Regionu, w stanie wojennym również czynnie zaangażowanym w działalność konspiracyjnych struktur "S".

"Dzięki wam Polska jest dziś demokratyczna. Pewnie można w niej wiele poprawić i usprawnić, ale społeczeństwo ma swobodę podejmowania decyzji o tym, komu powierza swoje losy" - powiedział podczas sobotniej uroczystości marszałek Józef Sebesta.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony ustawą z 5 sierpnia 2010 r. Odznaczenie przyznawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. (PAP)

kat/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)