Notowania

wiadomości
25.10.2013 21:06

Opole: Wystawa Jerzego Nowosielskiego na 55-lecie GSW

Otwarciem wystawy prac malarza Jerzego Nowosielskiego pt. "Byty subtelne" uczczono w piątek 55-lecie Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) w Opolu. Obrazy zmarłego ponad dwa lata temu artysty będą dostępne w opolskiej Galerii do 24 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Otwarciem wystawy prac malarza Jerzego Nowosielskiego pt. "Byty subtelne" uczczono w piątek 55-lecie Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) w Opolu. Obrazy zmarłego ponad dwa lata temu artysty będą dostępne w opolskiej Galerii do 24 listopada.

W opolskiej GSW można zobaczyć 29 prac Jerzego Nowosielskiego. Pochodzą one z Fundacji Nowosielskich w Krakowie oraz z prywatnej kolekcji fundacji Andrzeja Starmacha, znanego marszanda i historyka sztuki. Datowane są na lata 1947 -1993. "Jest to więc duża retrospektywa, pokazująca różne okresy twórczości artysty" - wyjaśniała PAP kuratorka wystawy Agnieszka Dela-Kropiowska.

Dodała, że na wystawie w Opolu szczególnie wyeksponowana została twórczość Nowosielskiego z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku. "To czas, gdy powstawały najwspanialsze jego abstrakcje i okres, gdy kształtowała się jego twórczość, gdy szukał inspiracji oraz twórczej drogi" - opowiadała. "Wtedy właśnie zaczął się interesować surrealizmem zachodnioeuropejskim. Nie można też zapomnieć, że cały czas był głęboko osadzony w duchowości wschodniej, prawosławiu i tradycji ikony".

Nowosielski uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców ikon. Na wystawie w Opolu ikon jednak nie ma. Są natomiast akty, pejzaże i obrazy z późnych lat 90-tych. Tytuł wystawy - "Byty subtelne" - nawiązuje właśnie do wczesnego etapu twórczości artysty. On sam zaczął używać tego terminu w latach 40-tych XX w. na określenie duchowych poszukiwań sensu tworzenia.

Specjalną architekturę wystawy przygotowali scenografka Anna-Maria Karczmarska oraz malarz Mikołaj Małek. Efekt chwalił obecny na piątkowym wernisażu i jubileuszu Andrzej Starmach. "Ekspozycja jest naprawdę zachwycająca. Aranżowanie sal, ich kolorów, specjalnie pod obrazy i wystawy to trendy, które stosuje się obecnie w największych galeriach świata" - powiedział w rozmowie z PAP.

Jerzy Nowosielski urodził się w 1923 r. w Krakowie. W czasie okupacji hitlerowskiej studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1945-1947 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1976 r. był profesorem tejże Akademii. Pracę pedagogiczną zakończył w 1993 r. Tworzył m.in. akty, martwe natury, pejzaże miejskie i abstrakcje. Wśród jego obrazów są: "Skrzydło archanioła", "Bitwa o Addis Abebę", "Pływaczki" czy "Zima w Rosji". Zmarł w 2011 r. w Krakowie.

Okazją do pokazania prac malarza był przypadający w tym roku jubileusz 55-lecia Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu - niekomercyjnej, samorządowej instytucji kultury, której poprzedniczką było założone w 1958 r. Biuro Wystaw Artystycznych.

Dyrektor GSW Anna Potocka poinformowała PAP, że przez lata swojej działalności Galeria zrealizowała już ponad 4 tys. ekspozycji, wystaw, eventów i działań edukacyjnych. W ciągu roku placówka ta organizuje od 30 do 40 wystaw i ekspozycji we własnych salach wystawienniczych, ale też innych miejscach w mieście, regionie i poza nim.

Galeria prezentuje indywidualne wystawy twórców opolskich wystawy zbiorowe i retrospektywy. W jej salach byli wystawiani m.in. tacy twórcy jak Władysław Hasior, Antoni Fałat, Jerzy Duda-Gracz, Zdzisław Beksiński czy Tomasz Gudzowaty. Prezentowane są w niej również wystawy międzynarodowe, np. Międzynarodowe Triennale Grafiki czy - corocznie od 2000 r. - World Press Photo. (PAP)

kat/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz