Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opole: Wystawa World Press Photo otwarta w Opolu

0
Podziel się

Wystawę World Press Photo można od piątku oglądać w Galerii Sztuki
Współczesnej Opolu. Prezentowane na niej są najlepsze fotografie prasowe ubiegłego roku.

bErnrMzp

Wystawę World Press Photo można od piątku oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Opolu. Prezentowane na niej są najlepsze fotografie prasowe ubiegłego roku.

To już 13. edycja World Press Photo, którą można oglądać w Opolu. Na jej wernisaż przyjechał przedstawiciel Fundacji World Press Photo Laurens Kartweg. "Nasz konkurs fotografii prasowej i wystawa z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Laurens Kartweg. "W ostatnim konkursie wzięło udział ponad 5,5 tys. fotografów ze 124 krajów. Nadesłali ponad 100 tys. zdjęć" - dodał.

Nagrody rozdano w 9 kategoriach tematycznych m.in. Ludzie, Wydarzenia, Sport, Życie Codzienne, Portret, Przyroda. Otrzymało je 54 fotografów z 33 krajów. W 56. edycji konkursu najważniejsze wyróżnienie w kategorii "Zdjęcie roku" trafiło do fotografa Paula Hansena, pracującego dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Fotografia przedstawia grupę mężczyzn niosących ulicami Gazy ciała dwójki martwych dzieci. Mężczyźni niosą ciała na ceremonię pogrzebową do meczetu.

bErnrMzr

Laurens Kartweg odniósł się też do pojawiających się zarzutów, iż konkurs Word Press Photo promuje fotografie pokazujące przemoc i konflikty, i że właśnie takie zdjęcia najczęściej wygrywają w konkursie. "My nie zachęcamy fotografów by jeździli w miejsca konfliktów czy wojen. Ideą konkursu jest by pokazywać świat jakim jest" - powiedział. "Nie chce mówić, że jakieś zdjęcie może zmienić świat. One może go pokazać, a my możemy sobie dzięki temu uświadomić dramaty jakie się na nim rozgrywają" - dodał.

Wśród nagrodzonych nie zabrakło polskich nazwisk. W gronie wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu znalazły się dwie Polki: Ilona Szwarc i Anna Bedyńska.

World Press Photo jest niezależną organizacją założoną w Holandii w 1955 r. World Press Photo aktywnie wspiera rozwój fotografii dziennikarskiej, inicjuje seminaria, warsztaty i projekty edukacyjne na całym świecie. Fundacja jest organizatorem największego i najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej. Nagrodzone fotografie pokazywane są w ramach wystawy, odwiedzanej przez ponad dwa miliony ludzi w ok. 45 krajach. W Polsce wystawa prezentowana jest tylko w Poznaniu, Krakowie i w Opolu.

W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu może ją oglądać codziennie do 22 grudnia br., w godz. od 10 do 20. (PAP)

bErnrMzx

mtn/ rda/

bErnrMzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)