Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Zdrojewski otrzymał Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otrzymał w środę w Opolu Kryształowy Laur
Umiejętności i Kompetencji - najwyższe w tej edycji wyróżnienie Opolskiej Izby Gospodarczej
przyznawane wybitnym postaciom gospodarki, nauki i kultury, polityki i służby zdrowia.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otrzymał w środę w Opolu Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji - najwyższe w tej edycji wyróżnienie Opolskiej Izby Gospodarczej przyznawane wybitnym postaciom gospodarki, nauki i kultury, polityki i służby zdrowia.

W sumie podczas środowej gali w Filharmonii Opolskiej rozdano 39 laurów - poza kryształowym również trzy platynowe, dziesięć złotych i 25 srebrnych.

Obecny na gali w Filharmonii Opolskiej były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff, obecnie przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że jest "pod wrażeniem" przyznania lauru Bogdanowi Zdrojewskiemu. Zdaniem Steinhoffa Zdrojewski "wyróżnia się na politycznej scenie kompetencjami, stylem uprawiania polityki i odpowiedzialnością".

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta podkreślił, że Bogdan Zdrojewski pomógł zmienić oblicze Opola wspierając jako minister takie inwestycje jak przebudowa Filharmonii Opolskiej, opolskiego amfiteatru, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, którego przebudowa rusza w tym roku.

Zdrojewski w rozmowie z mediami po wręczeniu nagród zapewnił, że jest wzruszony i zaszczycony nagrodą. Dodał, że współpraca w ramach inwestycji realizowanych z władzami Opolszczyzny zawsze była profesjonalna i odpowiedzialna. "Cechowała ją też cierpliwość i wzajemne zrozumienie. Dzięki temu mogłem kończąc jedne przedsięwzięcie i rozpoczynać kolejne" - podsumował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał też, że za każdy razem gdy przyjeżdża do Opola podpisać umowę na jedno, zatwierdzone przedsięwzięcie dostaje kilkanaście wniosków o wsparcie następnych. "Tak było i tym razem - prośby o wsparcie kolejnych inicjatyw w dziedzinie kultury w województwie opolskim dostałem tuż przed uroczystością" - powiedział minister.

Opolska Izba Gospodarcza przyznała też w tym roku trzy Platynowe Laury: prezesowi zarządu Azotów Tarnów Jerzemu Marciniakowi; założycielowi Opolskiego Centrum Logistycznego i firmy Get Mirosławowi Garackowi oraz firmie Climbex S.A., która specjalizuje się w podciśnieniowym usuwaniu materiałów sypkich i cieczy, w tym materiałów niebezpiecznych.

Oprócz tego przyznano też - firmom, instytucjom i menadżerom - Srebrne i Złote Laury. Wśród wyróżnionych znalazły się duże przedsiębiorstwa, m.in. Capgemini Polska sp. z o.o. czy Gea Technika Cieplna, i mniejsze, np. PUHP EJK z Żędowic, która zajmuje się transportem i zatrudnia ok. 30 pracowników.

Kapituła przyznająca Laury Umiejętności i Kompetencji doceniła też samorządowców, np. starostę krapkowickiego Macieja Sonika, jak i ludzi kultury oraz sportu. Wśród tych ostatnich znaleźli się sztangista Budowlanych Opole, olimpijczyk i brązowy medalista z Londynu Bartłomiej Bonk, który odebrał Złoty Laur w kategorii ambasador spraw polskich. Srebrne Laury odebrali złota medalistka Igrzysk Olimpijskich z Londynu w biegu na 1500 m Barbara Niewiedział z Korfantowa i karateka, obecny mistrz świata z Kluczborskiego Klubu Karate Łukasz Radwański.

Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas zaznaczył, że wszyscy nagrodzeni w środę laureaci i prowadzone przez nich firmy czy instytucje powinny być dobrym przykładem dla innych, zwłaszcza w trudnych ekonomicznie czasach.

Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania Laurami ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie. Tegoroczna edycja jest w sumie 21., a w Opolu laury wręczone zostały po raz trzynasty.

O przyznaniu nagród decyduje kapituła. Na Opolszczyźnie tworzą ją przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, władze Opolskiej Izby Gospodarczej, ludzie nauki, oraz zdobywcy Laurów z lat ubiegłych. (PAP)

kat/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)