Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Zembaczyński z przewagą nad Garbowskim

0
Podziel się:

Na 3 dni przed II turą wyborów w Opolu urzędujący prezydent Ryszard
Zembaczyński (PO) miał - w sondażu - 10 proc. przewagi nad kandydatem SLD, posłem Tomaszem
Garbowskim. W pierwszej turze Zembaczyńskiego poparło 43,15 proc., na Garbowskiego głosowało 21,13
proc.

Na 3 dni przed II turą wyborów w Opolu urzędujący prezydent Ryszard Zembaczyński (PO) miał - w sondażu - 10 proc. przewagi nad kandydatem SLD, posłem Tomaszem Garbowskim. W pierwszej turze Zembaczyńskiego poparło 43,15 proc., na Garbowskiego głosowało 21,13 proc.

Garbowski przed drugą turą uzyskał poparcie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, wcześniej poparł go też Stanisław Nicieja - b. rektor opolskiego uniwersytetu i b. senator. Do głosowania na kandydata SLD zachęcał też popularny w Opolu, b.szef opolskiego oddziału NFZ Kazimierz Łukawiecki. Kandydat otrzymał też silne wsparcie od przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego.

Zembaczyńskiego poparli z kolei: szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner i przewodniczący PE Jerzy Buzek. Żadnemu z kandydatów nie udało się za to uzyskać oficjalnego poparcia trzeciej w wyścigu do prezydenckiego fotela Violetty Porowskiej (PiS).

Publikowany przez lokalną prasę sondaż pokazuje, że wyborcy Porowskiej i niezależnego kandydata Alojzego Drewniaka w drugiej turze raczej poprą obecnego prezydenta. Z kolei w innym sondażu Garbowski, który prowadził aktywną kampanię wyborczą, odrabia straty do Zembaczyńskiego. Trzy dni przed wyborami chęć poparcia kandydata SLD deklaruje 36 proc. ankietowanych, głosowanie na Zembaczyńskiego zapowiada 46 proc.

W swoim programie wyborczym Garbowski postawił na ożywienie miasta, które - według niego - pogrążyło się w marazmie za prezydentury Zembaczyńskiego. Kandydat SLD zapowiedział m.in. aktywne poszukiwanie inwestorów dla Opola, zapewnienie mieszkańcom taniego ciepła z Elektrowni Opole oraz inwestycje w sport i usprawnienie komunikacji w zakorkowanym mieście.

Również Zembaczyński chce zmiany organizacji ruchu w centrum miasta, zapowiada też budowę nowego mostu przez Odrę i potrzebnego w Opolu żłobka. Prezydent zapewnia też, że wkrótce w pustej do tej pory opolskiej specjalnej strefie ekonomicznej pojawią się poważni inwestorzy, a sama strefa zostanie powiększona o kolejne tereny.

Garbowski jest szefem opolskiego Sojuszu. W Sejmie zasiada drugą kadencję. Jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Opolskiego. Jest też czynnym arbitrem piłkarskim, sędziuje mecze 1. ligi.

Zembaczyński jest prezydentem Opola od 2002 roku. Wcześniej był m.in. wojewodą opolskim. Ukończył studia na Politechnice Gliwickiej. Podczas poprzednich wyborów samorządowych dwukrotnie wygrywał w pierwszej turze.(PAP)

jsz/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)