Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Zmniejsza się liczba adopcji zagranicznych w Polsce

0
Podziel się:

Z roku na rok zmniejsza się liczba dzieci z Polski, które trafiają do rodzin
adopcyjnych za granicę - wynika z danych zaprezentowanych przez przedstawicielkę resortu pracy i
polityki społecznej na konferencji w Opolu. W roku ub. takich adopcji było 274.

Z roku na rok zmniejsza się liczba dzieci z Polski, które trafiają do rodzin adopcyjnych za granicę - wynika z danych zaprezentowanych przez przedstawicielkę resortu pracy i polityki społecznej na konferencji w Opolu. W roku ub. takich adopcji było 274.

Naczelnik Wydziału Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Departamencie Polityki Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) Katarzyna Napiórkowska podczas wtorkowej konferencji "Rodzina - instytucja czy więzy krwi?" na Uniwersytecie Opolskim podała, że w ubiegłym roku nowe rodziny znalazło prawie 3,5 tys. polskich dzieci, w tym 274 w ramach adopcji międzynarodowej. To mniej niż w roku 2011, gdy zagraniczne rodziny adoptowały 297 dzieci z Polski.

Z danych Departamentu Polityki Rodzinnej MPiPS zebranych na podstawie sprawozdań ośrodków adopcyjnych prowadzących przysposobienia międzynarodowe wynika, że w roku 2009 było 376 adopcji zagranicznych, a rok wcześniej - 389.

Napiórkowska wyjaśniła, że ośrodki adopcyjne dążą przede wszystkim do tego, by znajdować dzieciom domy adopcyjne w Polsce. Dopiero po wyczerpaniu możliwości w kraju dzieci kwalifikowane są do adopcji zagranicznych.

Poinformowała, że najwięcej dzieci przysposobionych z Polski od lat trafia do Włoch. W 2012 r. włoskie rodziny przysposobiły 156 dzieci z Polski. Rok wcześniej na 297 adopcji do Włoch trafiło 179 dzieci. Włoskie rodziny często adoptują polskie rodzeństwa, nawet trójkę czy czwórkę spokrewnionych ze sobą dzieci. Przysposabiają również dzieci niepełnosprawne.

Dzieci adopcyjne z Polski trafiały w ostatnich latach do Stanów Zjednoczonych, często do rodzin polskiego pochodzenia, oraz Holandii, Hiszpanii, Francji, Szwecji czy Belgii.

Według informacji podanych na stronie resortu pracy i polityki społecznej o adopcji zagranicznej decyduje sąd rodzinny, który musi się upewnić, że procedura została wypełniona zgodnie z przepisami Konwencji Haskiej.

Pośrednictwo w tej procedurze prowadzą trzy polskie ośrodki wyznaczone przez ministra polityki społecznej: Publiczny Ośrodek Adopcyjny w Warszawie, Krajowy Ośrodek Adopcyjny w Warszawie oraz - również warszawski - Katolicki Ośrodek Adopcyjny.

W każdym z wymienionych przez ministerstwo ośrodków istnieje Komisja ds. Adopcji Zagranicznych dokonująca kwalifikacji potencjalnych rodziców.

Prelekcja Katarzyny Napiórkowskiej była jedną z kilku, które odbyły się we wtorek podczas zorganizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Opole konferencji nt. prawa rodzinnego "Rodzina - instytucja czy więzy krwi?". Konferencja odbyła się w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Wśród jej gości był m.in. były minister zdrowia, obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie Marek Balicki. Prócz kwestii adopcji zagranicznych na spotkaniu w Opolu poruszane były również tematy in vitro, cywilnoprawnej ochrony praw dziecka poczętego czy problematyka zagrożeń współczesnej rodziny.(PAP) kat/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)