Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opolskie: 100 tys. gości podczas Lata Kwiatów

0
Podziel się

Nawet sto tysięcy gości odwiedziło podczas weekendu Otmuchów na
Opolszczyźnie, gdzie po raz 37. zorganizowano Lato Kwiatów. W imprezie uczestniczyło 120 wystawców
m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch.

bEhTfAqJ

Nawet sto tysięcy gości odwiedziło podczas weekendu Otmuchów na Opolszczyźnie, gdzie po raz 37. zorganizowano Lato Kwiatów. W imprezie uczestniczyło 120 wystawców m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch.

Podczas weekendowej imprezy przez pięciotysięczny Otmuchów przewija się - według szacunków organizatorów - dwudziestokrotnie większa liczba zwiedzających. "To jedyna tego rodzaju impreza w Polsce, o jej randze świadczy m.in. to, że co roku mamy większą liczbę wystawców. Tak jak Opole jest stolicą polskiej piosenki, tak Otmuchów jest w tych dniach polską stolicą kwiatów" - powiedział PAP komisarz Lata Kwiatów Zdzisław Cholewiński.

Turyści przyjeżdżający do Otmuchowa podziwiali przede wszystkim wystawy roślin i kwiatów - doniczkowych, ogrodowych i ciętych. Ta ostatnia ekspozycja oraz wystawa bukietów ślubnych budziła w tym roku największy zachwyt zwiedzających.

bEhTfAqL

Oprócz głównych wystaw i pokazów florystycznych podczas Lata Kwiatów przygotowano wystawy towarzyszące - kompozycji kwiatowych z kamieni, kaskad wodnych, kompozycji z suszu egzotycznego, wyrobów z kamieni szlachetnych, ceramiki, biżuterii artystycznej, ikon, minerałów, motyli i owadów, rzeźb, kompozycji kwiatowych w szkle, suchych kompozycji, mebli wiklinowych i kowalstwa artystycznego.

Wśród odwiedzających Lato Kwiatów są mieszkańcy całej Polski, a także bardzo liczni goście z niedalekich Czech, którzy przybywali do Otmuchowa samochodami, rowerami i autokarami. "Czesi mówią, że u nich nie ma takich kwiatowych tradycji. U nas kwiaty są - ich zdaniem - o wiele piękniejsze, jest ich więcej i dodatkowo są tańsze" - tłumaczył komisarz.

Impreza w niewielkim Otmuchowie zaczynała swój żywot jako wojewódzkie targi kwiatowe, którym towarzyszyła rywalizacja zakładów Zieleni Miejskiej z miast Opolszczyzny. "To było coś, czego dziś może brakować - każdy ze startujących zakładów ZM otrzymywał do dyspozycji klomb i zagospodarowywał go w jak najciekawszy sposób. Powstawały fantastyczne kompozycje, a nawet przestrzenne konstrukcje kwiatowe" - wspominał Cholewiński.

Lato Kwiatów przez lata ewoluowało, dziś jest największym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce. Dzięki wieloletniej praktyce w organizowaniu kwiatowego święta miejskie służby Otmuchowa do perfekcji opanowały sztukę tworzenia parkingów dla tysięcy zwiedzających, a także sprzątania po imprezie, która kończy się w niedzielę późno w nocy.

bEhTfAqR

"Jeśli ktoś przyjedzie do nas w poniedziałek rano, to nawet nie zauważy, że kilka godzin wcześniej był tutaj tłum ludzi i setki stoisk z kwiatami i różnymi innymi rzeczami" - podkreślił komisarz. (PAP)

jsz/ itm/

bEhTfArm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)