Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu

0
Podziel się:

Prokuratura rejonowa w Strzelcach Opolskich
skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm
mężczyznom podejrzanym o propagowanie ustroju totalitarnego.
Chodzi o nazistowskie gesty podczas uroczystości na Górze św. Anny
- powiedziała w środę PAP rzeczniczka opolskiej prokuratury
okręgowej Lidia Sieradzka.

Prokuratura rejonowa w Strzelcach Opolskich skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom podejrzanym o propagowanie ustroju totalitarnego. Chodzi o nazistowskie gesty podczas uroczystości na Górze św. Anny - powiedziała w środę PAP rzeczniczka opolskiej prokuratury okręgowej Lidia Sieradzka.

Dla obu mężczyzn - 28-latka z Brzegu (Opolskie), i 24-latka z Częstochowy (Śląskie) to nie pierwsze tego typu zachowanie, i nie pierwszy akt oskarżenia. Wcześniej ich sprawę strzelecki sąd umorzył. Po zażaleniu prokuratury będzie ona ponownie rozpatrzona.

"Obu mężczyznom ponownie postawiono zarzuty publicznego propagowania ustroju totalitarnego. Podczas składania kwiatów pod pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny unieśli oni prawe ręce w geście powszechnie uznawanym za nazistowski" - relacjonowała rzecznik.

Dodała, że obaj mężczyźni byli już podejrzani o identyczne przestępstwo. Wtedy (w lutym 2008) strzelecki sąd uznał, że identyczny gest podczas uroczystości w poprzednich latach to tzw. "salut rzymski", i umorzył wobec nich postępowanie. Po zażaleniu prokuratury, sprawa została ponownie skierowana do sądu.

"Na razie nie wiadomo, czy obie sprawy zostaną połączone. Być może - ze względu na ekonomikę postępowania - tak się stanie, bo dotyczą tego samego przestępstwa" - zaznaczyła Sieradzka. Za publiczne propagowanie ustroju totalitarnego grozi kara do dwóch lat więzienia.

Wyrok w sprawie propagowania faszyzmu przez podejrzanych będzie miał podstawowe znaczenie w sprawie o delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny (ONR)
z siedzibą w Brzegu. Obaj mężczyźni składali kwiaty podczas uroczystości jako reprezentanci ONR. Sprawa o delegalizację stowarzyszenia toczy się przed opolskim sądem od lutego 2008.

"Sprawa delegalizacji jest uzależnione od sprawy karnej o propagowanie faszyzmu. Jeśli okaże się, że działalność stowarzyszenia była przestępstwem, wtedy rozstrzygnięcie w sprawie delegalizacji będzie dla sądu proste" - oceniła rzecznik. (PAP)

jsz/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)