Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Cztery opolskie specjały nominowano do konkursu "Smaki Regionów"

0
Podziel się:

Kandybał, wino gronowe, flaczki po wołyńsku i udko z kaczki z kluskami i
kapustą - to cztery opolskie produkty i potrawy regionalne, które zostały w niedzielę nominowane do
udziału w ogólnopolskim konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

Kandybał, wino gronowe, flaczki po wołyńsku i udko z kaczki z kluskami i kapustą - to cztery opolskie produkty i potrawy regionalne, które zostały w niedzielę nominowane do udziału w ogólnopolskim konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

Tegoroczny regionalny finał konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" odbył się w niedzielę w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Przewodnicząca jury Izabella Byszewska z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego wyjaśniała podczas wręczania nagród, że nominowany kandybał, który przygotowała na konkurs Łucja Skalska - to miodowo-cytrynowy napój o lwowskich korzeniach, a jego nazwa wzięła się z tego, że jest on przygotowywany z kandyzowanej cytryny.

Docenionym w niedzielę przykładem kuchni rodem z Kresów były też przygotowane przez Janinę Hołówkę flaki po wołyńsku. "Nasz konkurs pokazał już po raz kolejny, jak pięknie połączyły się na Opolszczyźnie kuchnia śląska i kresowa" - podkreśliła Byszewska. Trzecim z nominowanych do ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" opolskim produktem regionalnym było wino winogronowe Urszuli Surzykiewicz. W konkursie potraw nominację zyskało natomiast udko z kaczki z tradycyjnymi kluskami śląskimi oraz czerwoną kapustą z restauracji "Złoty Kłos" w Rzędowie (opolskie).

"To stary, tradycyjny przepis naszych babć. Jego tajemnicę stanowi chyba mieszanka świeżych ziół, z których większość rośnie w ogrodzie restauracji. Ale ich mieszanki nie zdradzamy" - mówiła Elwira Hentschel ze "Złotego Kłosu". "Nawet ocet, który dodajemy do doprawienia czerwonej kapusty, robimy sami. Ten użyty do potrawy w niedzielę był ze śliwek węgierek".

"Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" to konkurs na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną. Odbywa się on pod patronatem ministra rolnictwa oraz marszałków województw. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Związek Województw RP.

Czy któryś z nominowanych w niedzielę opolskich smakołyków zdobędzie nagrodę - "Perłę 2013" - zadecyduje ogólnopolska komisja we wrześniu. W sumie w konkursie na najlepszy produkt regionalny oceniane były 43 smakołyki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napoje (alkoholowe i bezalkoholowe) i produkty mieszane. W konkursie potraw smakowano natomiast dziesięć lokalnych specjałów.

Prócz nominacji do ogólnopolskiego szczebla konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" Perły 2013, komisje konkursowe, w skład których weszli przedstawiciele opolskiego urzędu marszałkowskiego, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego przyznały wyróżnienia i nagrody.

Doceniono m.in. miód nawłociowy Szczepana Małego; szynkę jabłkową, marynowaną m.in. w musie ze starych odmian jabłek robioną przez Jerzego Wilka; pomidory kwaszone Doroty Majder, ciasto z kwiatów czarnego bzu Krystyny Henzel czy galaretkę z kwiatów czarnego bzu Teresy Kern. "To właściwie konfitura, doskonała do słodzenia herbaty czy wody na upalne dni, oraz do doprawiania deserów. Ale ma konsystencję galaretki, stąd nazwa" - tłumaczyła Kern.

"Czarny bez był składnikiem wielu tegoroczny potraw, w tym tych nagrodzonych. Bardzo cenimy i wysoko punktujemy te potrawy, do przygotowania których wykorzystywane są składniki pochodzące z okolicznych pól, łąk czy lasów" - powiedziała Izabella Byszewska.

Opolski finał regionalny konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" odbył się podczas festiwalu folklorystycznego w Muzeum Wsi Opolskiej. Można na nim było m.in. posłuchać muzyki folkowej z Polski i Czech, skosztować i kupić produkty regionalne, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, wypiekaniu chleba oraz pokazach rzemiosła i rękodzieła w wykonaniu twórców ludowych z Polski i Czech, np. wyplatania koszy z wikliny, kucia wyrobów z żelaza, zdobienia pierników czy tkania na krosnach.

Festyn folklorystyczny zorganizowany został w ramach projektu "Hana ve Slezsku, Śląsk na Hanie" - współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013". (PAP) kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)