Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Duże zaległości w brzeskim USC

0
Podziel się:

Duże zaległości powstały w Urzędzie Stanu Cywilnego w Brzegu (Opolskie). Do
baz nie wprowadzono na bieżąco danych m.in. z ok. 1,9 tys. dowodów osobistych wydanych w mieście.
Burmistrz tłumaczy to zbyt niską dotacją rządową na tzw. zadania zlecone.

Duże zaległości powstały w Urzędzie Stanu Cywilnego w Brzegu (Opolskie). Do baz nie wprowadzono na bieżąco danych m.in. z ok. 1,9 tys. dowodów osobistych wydanych w mieście. Burmistrz tłumaczy to zbyt niską dotacją rządową na tzw. zadania zlecone.

Poza niewpisaniem danych z nowych dowodów osobistych są też np. zaległości dotyczące wprowadzania danych o dokumentach tożsamości, których termin ważności już upłynął (prawie 380 przypadków) - wynika z danych USC w Brzegu, podliczonych po pierwszym tygodniu lutego. W 26 przypadkach USC w Brzegu nie wprowadził też informacji o rozwodach czy zmianach imienia i nazwiska.

Przez takie opóźnienia dane w nowo wydanym dowodzie mogą być niezgodne z danymi dostępnymi w resortowych bazach, co może być kłopotliwe np. policyjnej kontroli.

Opóźnienia w USC - jak powiedział PAP burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński - spowodowane są tym, że rządowa dotacja na tzw. zadania zlecone, w tym dotyczące spraw obywatelskich, jest za niska.

"Mam na ten cel 230 tys. zł na rok, a powinienem mieć dwa razy tyle. Przekazana nam przez wojewodę kwota nie wystarcza nawet na działania USC w okrojonym składzie. W ubiegłym roku dołożyłem do tego zadania 130 tys. zł" - powiedział Huczyński.

W połowie ub. r. burmistrz zdecydował o ograniczeniu kosztów i zmniejszeniu zatrudnienia w USC z 5,5 etatu na początku 2012 r. do dwóch etatów na koniec roku.

Huczyński w ostatnich miesiącach pisał w sprawie niewystarczających, jego zdaniem, dotacji m.in. do wojewody opolskiego i Ministerstwa Finansów. Uruchomił też specjalną witrynę internetową, na której publikuje wszystkie informacje dotyczące problemów USC.

"Padają zarzuty, że źle gospodarujemy pieniędzmi. Niech mi ktoś zatem pokaże, w jaki sposób dobrze nimi gospodarować przy tak niskiej puli" - powiedział burmistrz. Dodał, że przeprowadził w tej sprawie sondaż wśród opolskich gmin. "Okazuje się, że to nie tylko nasz problem, dotacja wszędzie jest za niska. Tymczasem zgodnie z prawem nie możemy dokładać swoich pieniędzy do zadań zleconych, bo łamiemy dyscyplinę finansów publicznych" - powiedział.

Dyrektor gabinetu wojewody opolskiego Szymon Ogłaza stwierdził, że pula pieniędzy, jaką woj. opolskie ma na zadania zlecone, faktycznie jest za mała. "Wiemy to i w maju ubiegłego roku sygnalizowaliśmy wyraźnie tę sprawę ministrowi finansów w tzw. wieloletnim planie finansowym na lata 2012-2015" - stwierdził.

Zaznaczył, że pieniądze, które woj. opolskie ma do dyspozycji na ten cel, dzielone są wg ściśle określonych kryteriów, takich samych dla wszystkich gmin. Kryteria te uwzględniają m.in. liczbę mieszkańców oraz liczbę spraw obsługiwanych w ostatnich latach przez dany urząd. "Nie możemy dla Brzegu robić wyjątku i wyceniać zadań zleconych inaczej" - powiedział Ogłaza. I dodał: "Jednak metodą wywierania wpływu na wojewodę czy Skarb Państwa nie powinno być ograniczanie mieszkańcom dostępu do usług z zakresu spraw obywatelskich. Burmistrz może dochodzić większych dotacji na ten cel w sądzie".

Według dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców opolskiego urzędu wojewódzkiego Agnieszki Królikowskiej dwie gminy w Polsce - z województw małopolskiego i śląskiego - właśnie w sądzie postanowiły dochodzić wyższych dotacji na zadania zlecone.

Jak dodała, do urzędu wojewódzkiego wpłynęła dotychczas jedna oficjalna skarga na działalność USC w Brzegu i kilka skarg anonimowych. "Uznaliśmy tę oficjalną skargę za zasadną. Poza tym nic więcej zrobić nie możemy" - stwierdziła Królikowska.

Ogłaza podał jednak, że jeśli zaplanowana na ten rok kontrola wykaże duże zaległości w pracy USC w Brzegu, to na podstawie jej wyników wojewoda będzie mógł podjąć działania prawne. (PAP)

kat/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)