Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Konferencja nt. usług dla osób w podeszłym wieku

0
Podziel się:

Trzeba zachęcać organizacje pozarządowe i wolontariuszy, by włączali się w
opiekę nad osobami starszymi; wzorce tej opieki powinniśmy czerpać np. z Austrii i Niemiec - to
wnioski z konferencji nt. usług dla osób w podeszłym wieku zorganizowanej w Kamieniu Śląskim.

Trzeba zachęcać organizacje pozarządowe i wolontariuszy, by włączali się w opiekę nad osobami starszymi; wzorce tej opieki powinniśmy czerpać np. z Austrii i Niemiec - to wnioski z konferencji nt. usług dla osób w podeszłym wieku zorganizowanej w Kamieniu Śląskim.

Międzynarodowa konferencja dotycząca systemów opieki społecznej, budowania wolontariatu oraz zaangażowania lokalnego na rzecz usług dla osób w podeszłym wieku została zorganizowana w środę przez wojewodę i marszałka województwa opolskiego. Podczas spotkania zaprezentowano austriackie i niemieckie rozwiązania z tego zakresu. W konferencji uczestniczył m.in. dyrektor zarządzający austriackiego Stowarzyszenia Hilfswerk Walter Marschitz, które ma pod opieką ok. 32 tys. seniorów. Jak mówił, kierowana przez niego organizacja pozarządowa jest jednym z największych dostawców usług socjalnych w Austrii. Pieniądze na jej działalność pochodzą w dużej mierze z funduszy publicznych przyznawanych na podstawie umów z krajami związkowymi np. na określoną liczbę godzin opieki nad osobami starszymi.

Wśród świadczonych przez Hilfswerk usług są np. pomoc 24-godzinna, gdy pracownik Stowarzyszenia mieszka z pacjentem; telefon alarmowy, czyli specjalna sieć telefoniczna służąca do powiadamiania alarmowego i monitorowania stanu zdrowia oraz pomoc świadczona w trakcie wizyt domowych. Zadania te wykonuje ponad 8 tys. pracowników organizacji oraz ok. 20 tys. wolontariuszy.

Z kolei niemiecka niezależna organizacja społeczna Arbeiterwohlfahrt (AWO) świadczy m.in. opiekę domową, całodobową oraz czasową, np. na okres urlopu osób bliskich zajmujących się obłożnie chorym w podeszłym wieku. Jak mówiła jej przedstawicielka Saadet Sen, w AWO działa ok. 70 tys. wolontariuszy.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek uznał, że wzorce niemieckie i austriackie należałoby przenieść do polskiej rzeczywistości. Jego zdaniem w porównaniu z tymi krajami w Polsce ciągle za małe jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w politykę społeczną.

Wicemarszałek zaznaczył, że bardzo zaniepokoiły go informacje dotyczące małego zainteresowania opolskich organizacji rządowym programem na rzecz aktywności społecznej osób starszych. W środę dyrektor departamentu polityki senioralnej w ministerstwie pracy dr Marzeny Brezy mówiła bowiem, że wśród 420 projektów realizowanych w ramach pierwszej edycji tego programu, najmniej powstało w woj. opolskim - 7. Do drugiej edycji na 1750 złożonych w sumie ofert z Opolszczyzny również trafiło ich najmniej - 35.

Jak mówiła dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w opolskim urzędzie wojewódzkim Mirosława Kwatek-Hoffmann, według prognoz demograficznych w 2035 r. na Opolszczyźnie będzie 290 tys. osób w wieku pow. 60-65 lat, na niecałe 900 tys. ogółem. Obecnie osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią 21 proc. ogółu mieszkańców regionu, a w prognozowanym okresie odsetek ten wzrośnie do 32 proc.

Rzecznik prasowy wojewody opolskiego Jacek Szopiński dodał, że celem konferencji w Kamieniu Śląskim było m.in. zainicjowanie wymiany wiedzy i doświadczeń między polskimi, austriackimi i niemieckimi instytucjami realizującymi zadania na rzecz osób starszych. Konferencja była pokłosiem podróży studyjnej, w której uczestniczył wojewoda opolski w czerwcu 2012 r. Uczestnicy tego wyjazdu zapoznali się z formami wsparcia i opieki osób starszych w Dolnej Austrii.(PAP)

kat/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)