Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opolskie: Konwent starostów zaniepokojony wysokością kontraktów NFZ

0
Podziel się

Konwent starostów woj. opolskiego zarekomendował, by szpitale powiatowe nie
podpisywały zbyt niskich - zdaniem starostów - kontraktów zaproponowanych tym jednostkom przez NFZ.
Wypracowane we wtorek stanowisko trafi do ministra zdrowia i prezes NFZ.

bErwKCZh

Konwent starostów woj. opolskiego zarekomendował, by szpitale powiatowe nie podpisywały zbyt niskich - zdaniem starostów - kontraktów zaproponowanych tym jednostkom przez NFZ. Wypracowane we wtorek stanowisko trafi do ministra zdrowia i prezes NFZ.

W dokumencie samorządowcy wyrazili zaniepokojenie wysokością kontraktów proponowanych przez NFZ szpitalom powiatowym. Jak powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący konwentu w woj. opolskim, starosta strzelecki Józef Swaczyna, z wyliczeń tych szpitali wynika, że - zgodnie z propozycją NFZ - placówki Opolszczyzny mają w przyszłym roku dostać w sumie o prawie 5,5 mln zł mniej niż w tym roku.

"Według przedstawionych przez NFZ propozycji w zależności od szpitala, cięcia te mają wynieść od ponad 200 tys. zł do 1,7 mln zł. Jesteśmy tym mocno zdziwieni, bo jeszcze niedawno dyrektor opolskiego oddziału NFZ mówił, że kontrakty na przyszły rok będą na tym samym poziomie, co w roku 2013" - mówił Swaczyna.

bErwKCZj

Jak podkreślili samorządowcy, propozycje NFZ "są niedostosowane do rzeczywistych kosztów finansowania zrestrukturyzowanych jednostek ochrony zdrowia i stają w sprzeczności z wcześniej podawanymi informacjami". W związku z tym konwent zarekomendował, by szpitale nie podpisywały kontraktów na takich zasadach zaproponowanych przez NFZ.

"Przedstawione propozycje mogłyby skutkować olbrzymimi zmianami w dostępności do świadczeń na terenie województwa opolskiego, zmuszając tym samym mieszkańców województwa opolskiego do poszukiwania pomocy poza regionem" - stwierdzili starości, którzy zaznaczyli, że oczekują przedstawienia "racjonalnych propozycji".

Swaczyna zapowiedział, że stanowisko konwentu starostów z Opolszczyzny zawiezie do Warszawy na zaplanowane na czwartek spotkanie z ministrem zdrowia, na którym ma być też prezes NFZ.

Również wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek w rozmowie z PAP zapowiedział, że jeśli propozycje NFZ się utrzymają, to będzie rekomendował, by także szpitale podległe urzędowi marszałkowskiemu nie podpisywały kontraktów. Dodał, że z wyliczeń tylko kilku wojewódzkich placówek medycznych (jest ich w sumie 13), których dyrektorzy wzięli udział we wtorkowym konwencie starostów, wynika, że NFZ zaproponował im o co najmniej 10 mln zł mniej w porównaniu z wysokością kontraktów tegorocznych.

bErwKCZp

Wicemarszałek dodał, że zarówno placówki, jak i zarząd, oczekują przedstawienia "propozycji adekwatnych do zaangażowania szpitali oraz zbieżnych z założeniami Regionalnej Polityki Zdrowotnej". "Póki co, nie zgadzamy się na propozycje NFZ" - podkreślił Kolek.

Dyrektor Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu Aleksandra Kozok powiedziała, że propozycja NFZ dotycząca przyszłorocznego kontraktu jest w przypadku kierowanej przez nią placówki "drastycznie niższa" - o 2,3 mln zł. Jej zdaniem taki poziom finansowania oddziałów szpitalnych stanowiłby poważne zagrożenie ich funkcjonowania.

Rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ Beata Cyganiuk w rozmowie z PAP zaznaczyła, że szpitalom przedstawiono dopiero propozycje kontraktów. Wyjaśniła, że ich wysokości zaproponowano w odniesieniu m.in. do poziomu realizacji świadczeń w roku 2012 i w pierwszym półroczu 2013 roku. Dodała, że właśnie prowadzone są negocjacje z placówkami. Do wtorku w woj. opolskim przedłużono 645 wieloletnich umów z ogółu 784; stanowi to 83 proc. wszystkich umów. "W tym tygodniu mają się odbyć negocjacje ze wszystkimi szpitalami wojewódzkimi i powiatowymi" - dodała. (PAP)

kat/ abr/ as/

bErwKCZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)