Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie może dostać 600 mln euro z UE w latach 2014-2020

0
Podziel się:

Opolszczyzna może liczyć na 600 mln euro z budżetu Unii Europejskiej w latach
2014-2020 - wynika z wyliczeń Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu
marszałkowskiego. To tyle, ile województwo dostało w latach 2007-2013.

Opolszczyzna może liczyć na 600 mln euro z budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020 - wynika z wyliczeń Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego. To tyle, ile województwo dostało w latach 2007-2013.

Kwotę 600 mln euro urzędnicy Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych wyliczyli przy założeniu, że Polska z budżetu unijnego otrzyma mniej więcej 80 mld euro. Wówczas Opolszczyźnie procentowo przypadnie tyle, ile przypadło w budżecie na lata 2007-2013 r. Dodatkowe pieniądze region może dostać w ramach Funduszu Spójności na duże inwestycji w infrastrukturze: drogi, autostrady czy kolej.

Jak informuje PAP z-ca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych urzędu marszałkowskiego w Opolu Maja Byrdak, w latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Opolszczyzna miała 428 mln euro, a w puli Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - 174 mln euro. W konkursie z Krajowej Rezerwy Wykonania województwo zdobyło dodatkowo 58 mln euro w ramach RPO i 52 mln euro w ramach EFS.

Ile dokładnie wyniesie budżet regionu na lata 2014-2020, może być wiadomo dopiero pod koniec roku. "Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wszystko może się jeszcze bardziej przesunąć w czasie w związku z trudną sytuacją gospodarczo-finansową" - ostrzegał opolskich samorządowców w poniedziałek podczas spotkania w Prószkowie (woj. opolskie) europoseł Jan Olbrycht (PO).

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli marszałek województwa, wojewoda opolski, władze samorządów powiatowych, gminnych, a także opolskich uczelni i organizacji, omawiano kierunki rozwoju regionu i kraju w kontekście nowego wieloletniego budżetu UE. Europoseł zachęcał do tego, by mimo braku dokładnych wytycznych i wysokości budżetów, planować przyszłe wydatki.

Europoseł Olbrycht podkreślał w poniedziałek w Prószkowie, że projekty finansowane z unijnych dotacji będą w nowej perspektywie budżetowej jeszcze bardziej skrupulatnie kontrolowane. Samorządy będą musiały np. udowodnić, że stać je będzie na utrzymanie inwestycji za 3-5 lat, gdy skończy się dopływ unijnych pieniędzy, a także, że rzeczywiście przysłuży się ona stworzeniu dodatkowych miejsc pracy, a nie tylko podniesieniu poziomu życia społeczności.

"Niedawno słyszałem o przedszkolu wybudowanym za unijne pieniądze, które właśnie jest zamykane, bo nie ma funduszy na jego funkcjonowanie" - mówił europoseł. Dodał, że "taka sytuacja w przyszłym okresie budżetowym nie może mieć miejsca". "Unia Europejska nie będzie nas rozliczać z długości wybudowanych dróg czy sieci kanalizacyjnych, ale tego, jakie korzyści one przyniosą" - zaznaczyła dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu wojewódzkiego Karina Bedrunka.

Jak poinformował na konferencji marszałek Józef Sebesta, władze samorządowe w regionie od 2011 r. pracują nad nową strategią rozwoju regionu. Dotychczas odbyło się pięć spotkań powiatowych, mających formę konsultacji społecznych, na których dyskutowano o założeniach przyszłej strategii. Wzięło w nich udział ponad 500 osób - głównie samorządowców i przedsiębiorców. Wśród najważniejszych celów do realizacji w ramach budżetu na lata 2014-2020 władze województwa zapowiadają działania wspierające innowacyjność w gospodarce i projekty przeciwdziałające zmniejszaniu się populacji województwa opolskiego.

"Jeśli ich nie podejmiemy, za 15-20 lat przyszłość regionu może stać pod znakiem zapytania" - ostrzegł w poniedziałek Sebesta.

Jak poinformował Olbrycht, wśród wskazywanych przez UE celów do realizacji jest np. wspieranie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz podniesienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a także podniesienie efektywności energetycznej budynków czy transportu. (PAP)

kat/ amac/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)