Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Msze i kwiaty w dniu pamięci o zbrodniach na Kresach

0
Podziel się:

Msze święte i kwiaty składane pod tablicami pamięci przez władze województwa i
przedstawicieli organizacji kresowych - tak upamiętniono w środę w Opolu i w Kędzierzynie-Koźlu
Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Msze święte i kwiaty składane pod tablicami pamięci przez władze województwa i przedstawicieli organizacji kresowych - tak upamiętniono w środę w Opolu i w Kędzierzynie-Koźlu Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej odbyły się w Opolu w Katedrze Opolskiej i Kędzierzynie-Koźlu w Kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi, a potem pod kędzierzyńskim gminazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich.

Przedstawiciele środowisk kresowych na obu uroczystościach podkreślali jak ważna jest dla nich możliwość upamiętniania pomordowanych na Kresach. "W tamtym strasznym czasie przestały istnieć całe wioski i całe rodziny. Po wielu nie został nikt, kto mógłby się choćby pomodlić za tych, co zginęli z rąk oprawców" - powiedziała prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Opola Irena Kalita.

Dlatego - zaznaczyła - ważne jest by uroczystości związane z 11 lipca ustanowionym Dniem Pamięci miały charakter modlitewny i skromny. "Z tego względu poprosiliśmy też opolską kurię, by właśnie 11 lipca we wszystkich kościołach diecezji odbywały się msze, na których będą wspominani pomordowani na Kresach" - dodała Kalita.

W kwietniu opolski sejmik wojewódzki jako pierwszy w kraju ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Uchwała w tej sprawie została przekazana władzom krajowym z apelem, by datę 11 lipca ustanowić w całym kraju dniem pamięci o zbrodniach na Kresach.

Władze województwa zapowiedziały, że przyszłoroczna 70. rocznica zbrodni na Kresach ma być w regionie obchodzona uroczyście.

Data 11 lipca została wskazana jako dzień pamięci ukraińskich pogromów, ponieważ tego dnia w 1943 roku miało miejsce apogeum mordów na Wołyniu. Jak wyjaśniał w kwietniu po przyjęciu sejmikowej uchwały prezes kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Witold Listowski "tego dnia jednocześnie zaatakowano mieszkańców 167 miejscowości. Mordowano ich w domach, kościołach - bo była niedziela - i w obejściach." (PAP)

kat/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)