Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opolskie: Nieco wyższe opłaty i podatki lokalne w 2014 r, ale nie wszędzie

0
Podziel się

O 3 proc. wzrosną w Opolu podatki od nieruchomości i opłaty za wodę. W
Kędzierzynie-Koźlu podatek od nieruchomości będzie o 1 procent wyższy niż w tym roku. Część
samorządów - np. Brzeg czy Nysa - pozostawiło natomiast stawki na tegorocznym poziomie.

bErhOOMR

O 3 proc. wzrosną w Opolu podatki od nieruchomości i opłaty za wodę. W Kędzierzynie-Koźlu podatek od nieruchomości będzie o 1 procent wyższy niż w tym roku. Część samorządów - np. Brzeg czy Nysa - pozostawiło natomiast stawki na tegorocznym poziomie.

Naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych opolskiego ratusza Tomasz Filipkowski podał, że opłata za metr kw. powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, wzrośnie z 22 zł w 2013 r. do 22 zł 66 gr. w roku przyszłym; a za powierzchnie mieszkalne - z 0,59 zł do 0,61 zł. W sumie wpływy z podatków i opłat lokalnych w 2014 r. w Opolu mają wynieść prawie 85 mln zł.

Dodatkowe 22,5 mln zł trafi też do kasy miasta z opłat za gospodarowanie odpadami. Filipkowski zastrzegł jednocześnie, że stawki za wywóz śmieci nie wzrosną - obecnie wynoszą 13 zł za os. przy śmieciach segregowanych i 20 zł za os. przy niesegregowanych.

bErhOOMT

Więcej mieszkańcy Opola zapłacą też w nowym roku za wodę i ścieki. Cena wody wzrośnie o 9 groszy - do 3,06 zł za metr sześc., a ścieków o 37 groszy - do 4,23 zł za metr sześc. Cena ścieków dla zakładów przemysłowych pozostała na poziomie z ub. roku (7,84 zł), a za metr sześc. wody wzrosła o ok. 3 proc do 3,10 zł.

Póki, co nie wzrosną w Opolu ceny biletów komunikacji miejskiej, a o ewentualnych podwyżkach czynszu zadecyduje prezydent miasta. Uchwalony w grudniu "Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Opole na lata 2014-2018" zakłada możliwość corocznej podwyżki czynszu maks. do 10 proc. Obecnie obowiązująca stawka podstawowa wynosi 5,11 zł za metr kw.

O ok. jeden proc. wzrosną podatki i opłaty lokalne w Kędzierzynie-Koźlu - m.in. podatki od nieruchomości. W budynkach mieszkalnych podwyższono je o 1 grosz, do kwoty 52 gr za metr kw., a w lokalach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza o 19 gr - do 19,01 zł za metr kw.

Bez zmian w Kędzierzynie-Koźlu pozostają ceny biletów komunikacji miejskiej i co najmniej do końca kwietnia - taryfy za wodę i ścieki. Znika natomiast w 2014 roku opłata za psa. W sumie wpływy z podatków przyszłym roku w Kędzierzynie-Koźlu mają wynieść ok. 66 mln zł.

bErhOOMZ

Są też miasta na Opolszczyźnie, w których w 2014 r. podatki i opłaty nie wzrastają, np. Brzeg. Według szacunków wpływy z nich wyniosą w tym mieście ok. 18,3 mln zł. Brzeżanie więcej zapłacą natomiast za wodę - o 14 gr. Jej metr sześc. będzie kosztować w 2014 r. 3,87 zł. "Ścieki pozostają bez zmian, za metr sześc. płacimy 5,18 zł" - podał rzecznik burmistrza Brzegu Tomasz Dragan.

Zmienią się natomiast w Brzegu - już po raz trzeci - stawki za wywóz śmieci. Jednoosobowe gospodarstwa zapłacą za wywóz segregowanych odpadów 9 zł - zamiast niedawnych 16 zł, a w gospodarstwach w których jest 2 i więcej osób - będzie to koszt 10 zł od osoby. Maksymalna stawka za wywóz odpadów to 50 zł od rodziny. Kwoty za śmieci niesegregowane będą podwójne.

Opłat i podatków lokalnych nie podniesie też w przyszłym roku Nysa - pozostaną na dotychczasowym poziomie. Według wyliczeń rzecznika urzędu miasta Nysy Artura Pieczarki wpływy do miejskiego budżetu z tytułu opłat i podatków wyniosą ponad 26,5 mln zł. (PAP)

kat/ drag/

bErhOONu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)