Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Niemcy w Polsce stworzą swój portal

0
Podziel się:

Niemcy w Polsce stworzą portal, który ma być przestrzenią komunikacji dla
stowarzyszeń skupionych wokół Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Portal ma być gotowy we wrześniu - zapowiedział przewodniczący Związku.

Niemcy w Polsce stworzą portal, który ma być przestrzenią komunikacji dla stowarzyszeń skupionych wokół Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Portal ma być gotowy we wrześniu - zapowiedział przewodniczący Związku.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida, brak należytej komunikacji między stowarzyszeniami skupionymi w Związku, a działającymi na terenie 10 województw w całej Polsce, to obok starzenia się struktur Mniejszości Niemieckiej dwa najpoważniejsze problemy Niemców w Polsce.

Obydwa były omawiane na konferencji popularno-naukowej, która rozpoczęła się w piątek na Górze Św. Anny, a zakończyła Pielgrzymką Mniejszości Narodowych i Etnicznych w niedzielę.

Bernard Gaida zapewnił, że prace nad portalem już trwają, mają się zakończyć we wrześniu. "Najważniejszą cechą portalu ma być to, by mógł on być redagowany przez wszystkich członków Związku Niemieckich Stowarzyszeń i by był platformą komunikacji. Obecnie tempo przesyłanych - najczęściej na piśmie - informacji jest zbyt wolne" - dodał Gaida.

Uczestnicy konferencji uznali, że trzeba też rozważyć rozszerzenie liczby organizacji i stowarzyszeń należących do Związku. Obecnie liczy on 10 członków stałych i 7 stowarzyszonych, a ścisła rada delegatów - 18 osób. "Gdyby rozszerzyć związek do około 50 organizacji, a radę delegatów do około 70 osób, to również poprawiłoby to komunikację" - powiedział Gaida.

Ok. 90 uczestników zjazdu Niemców mieszkających w Polsce - delegatów i członków kilkudziesięciu stowarzyszeń i organizacji Mniejszości Niemieckiej działających w całej Polsce debatowało też o wynikach spisu powszechnego, z którego wyniknęło, że liczebność mniejszości niemieckiej zmniejszyła się od 2002 r. o ok. jedną trzecią - z ponad 150 tys. osób do 109 tys.

Zdaniem demografa z Instytutu Śląskiego w Opolu dr. Kazimierza Szczygielskiego, który wraz z socjolog Danutą Berlińską wygłosił wykład nt. spisu w kontekście mniejszości niemieckiej, wyniki te są dość zaskakujące. Duży ubytek osób deklarujących narodowość niemiecką może być skutkiem m.in. tego, że w 2002 r. spisu dokonywano w miejscowościach, w których mniejszość stanowiła 0,5 proc. mieszkańców, a w ub. roku zastosowano "podejście oszczędnościowe" i pełny spis dotyczył tych miejsc, gdzie członków mniejszości było powyżej 10 proc.

"Co dokładnie spowodowało tak duży spadek liczebności osób, które zadeklarowały narodowość niemiecką, będę w stanie określić dopiero przy bardziej szczegółowych wynikach spisu" - powiedział dr Szczygielski.

Dwudniowe obrady - odbywające się w piątek i sobotę - zakończyła tradycyjna, siedemnasta już Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbywająca się w pierwszą niedzielę czerwca. Wzięło w niej udział ok. 2 tys. osób, przedstawicieli mniejszości niemieckiej i romskiej oraz Czesi. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była msza odprawiona w grocie lurdzkiej na Górze Św. Anny, której przewodniczył emerytowany ordynariusz opolski, Alfons Nossol. (PAP)

kat/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)