Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Pilotażowy program pomocy ofiarom przestępstw

0
Podziel się:

Na Opolszczyźnie ruszył pilotażowy program
pomocy ofiarom przestępstw, mający m.in. zintegrować działanie
instytucji, zajmujących się taką pomocą.

Na Opolszczyźnie ruszył pilotażowy program pomocy ofiarom przestępstw, mający m.in. zintegrować działanie instytucji, zajmujących się taką pomocą.

Jednym z celów programu jest dorównanie krajom europejskim, w których systemy pomocy ofiarom skutecznie funkcjonują - powiedział w czwartek na konferencji prasowej jeden z twórców programu, prof. Tadeusz Cielecki z Uniwersytetu Opolskiego. Dodał, że Polska ma w tej dziedzinie kilkunastoletnie zaległości.

"Gdy dochodzi do przestępstwa, państwo bierze się w pierwszej kolejności za sprawcę, gdyż trzeba go dopaść, osądzić i ukarać. Tymczasem ofiara, a więc osoba głęboko skrzywdzona czynem przestępczym, jakoś państwu umyka" - zaznaczył Cielecki.

Założeniem programu wdrażanego w Opolskiem, a także w Warszawie i woj. śląskim jest stworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw. Taka sieć ma zostać utworzona z urzędów, organizacji i instytucji, które dziś świadczą pomoc dla ofiar.

Na szczeblu ogólnopolskim koordynacją działań ma zająć się ponadresortowe Krajowej Biuro ds. Ofiar Przestępstw działające przy prezesie Rady Ministrów. W terenie będą funkcjonować Lokalne Ośrodki Wsparcia (LOW). Mają one integrować sieć pomocy - współpracować ze służbą zdrowia, policją, opieką społeczną, wymiarem sprawiedliwości, a także zakładami pracy, rodziną i środowiskiem lokalnym pokrzywdzonych.

"W województwie opolskim działa 145 organizacji i instytucji świadczących pomoc dla ofiar przestępstw. Ktoś musi ich pracę zsynchronizować. Mamy określona procedurę, która ma zagwarantować to, że jeśli ofiara przestępstwa zetknie się z naszym systemem na jakimkolwiek szczeblu, to nie zostanie +zgubiona+" - podkreślił Cielecki.

Pracownicy i wolontariusze LOW będą służyć ofiarom pomocą prawną i psychologiczną, w razie potrzeby asystować w toku procesów sądowych, a także brać udział w przesłuchaniach ofiar i świadków - szczególnie nieletnich. "Chcemy przygotować grupę psychologów, którzy byliby dobrze przeszkoleni i prowadzili przesłuchania - właściwie kierowali pytaniami, aby jak najmniej kaleczyć dziecko po przebytej traumie" - zapowiedział współtwórca programu.

Efektem końcowym pilotażu ma być wypracowanie koncepcji i zasad funkcjonowania Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw, który będzie realizowany w całej Polsce. Program będzie także spełniał unijne standardy udzielania pomocy ofiarom przestępstw i pozwoli na koordynację pozostałych istniejących programów dotyczących grup ofiar - w tym dzieci, kobiet, ofiar przemocy, a także handlu ludźmi.

Według danych Cieleckiego, w Polsce co roku mamy ponad milion ofiar przestępstw. "To tylko +jasna+ liczba zdarzeń znanych policji. Do naszej sieci będą mogły docierać też ofiary zdarzeń, które nie są tam zarejestrowane, i które trafią do wymiaru sprawiedliwości za naszym pośrednictwem" - wyjaśnił.

Pierwsza ocena funkcjonowania programu zaplanowana jest na maj przyszłego roku, ostateczne podsumowanie pilotażu nastąpi na przełomie czerwca i lipca 2008. (PAP)

jsz/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)