Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Podpisano list intencyjny ws. programu Cyfrowy Debiut 50+

0
Podziel się:

10 gmin z Opolszczyzny podpisało w środę list intencyjny ws. uczestnictwa w
projekcie Cyfrowy Debiut 50+. Gminy w ramach projektu chcą pozyskać pieniądze na komputery i dostęp
do internetu dla ok. tysiąca mieszkańców oraz na doposażenie w sprzęt np. świetlic.

10 gmin z Opolszczyzny podpisało w środę list intencyjny ws. uczestnictwa w projekcie Cyfrowy Debiut 50+. Gminy w ramach projektu chcą pozyskać pieniądze na komputery i dostęp do internetu dla ok. tysiąca mieszkańców oraz na doposażenie w sprzęt np. świetlic.

Ogółem w spotkaniu poświęconym założeniom projektu Cyfrowy Debiut 50+, które odbyło się w środę w hotelu Mercure w Opolu, wzięli udział przedstawiciele 26 gmin woj. opolskiego.

Według założeń w ramach projektu przeszkolonych oraz zaopatrzonych w komputery z oprogramowaniem i dostępem do internetu miałoby być ok. tysiąca mieszkańców Opolszczyzny powyżej 50. roku życia, których dochód nie przekracza 799 zł 18 groszy. Poza tym w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu miałyby zostać doposażone tzw. "centra integracji cyfrowej", stworzone np. w świetlicach wiejskich, ośrodkach kultury czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

"Badania wskazują, że to nie brak dostępu do internetu czy jego cena mają wpływ na to, jak wiele osób, zwłaszcza po 50. roku życia korzysta z sieci. Największe przeszkody to fakt, iż wiele osób w tym wieku nie widzi potrzeby lub boi się korzystania z sieci" - powiedział na środowym spotkaniu w Opolu prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie Krzysztof Głomb. Stwierdził, że projekt Cyfrowy Debiut 50+ ma tej grupie uświadomić korzyści płynące z możliwości korzystania z sieci oraz dać narzędzia i umiejętności, by "zaprzyjaźnić się" z internetem i komputerem.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, który objął projekt patronatem honorowym stwierdził, że "kompetencje cyfrowe we współczesnym świecie zaczynają być kluczowymi". "Jeśli sobie tego nie uświadomimy, to pozostaniemy daleko w tyle" - podsumował Wilczyński.

Ile osób w każdej z gmin, które wezmą udział w projekcie miałoby dostać komputery - to ma zostać ustalone w najbliższym czasie. Ustalone także zostanie, ile miałoby powstać "centrów integracji cyfrowej" i gdzie. Kolejne spotkanie ws. Cyfrowego Debiutu 50+, poświęcone m.in. temu, jak napisać wniosek, zaplanowano na przyszły tydzień. Liderem projektu została gmina Kluczbork, a w pisaniu wniosku i następnie prowadzeniu szkoleń pomóc ma Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

Celem projektu ma być wyrównanie szans edukacyjnych, cywilizacyjnych i rozwojowych. Prócz 10 samorządów, które już w środę - podpisując list intencyjny - zadeklarowały chęć przystąpienia do projektu, przedstawiciele kolejnych gmin mają dosłać swoje deklaracje uczestnictwa w najbliższych dniach. Czasu jest niewiele, bo - jak poinformował Krzysztof Głomb - nabór wniosków o dofinansowanie projektu ma się odbyć od 11 lutego do 8 marca. Dofinansowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, ma pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar ocenił, że inicjatywa może przynieść wiele korzyści. "Duża grupa ludzi po 50-tce dostanie komputery, dostęp do sieci, a przede wszystkim przeszkolenie i umiejętności ich obsługi. Gminy zyskają sprzęt komputerowy w kolejnych placówkach - centrach integracji cyfrowej" - wyliczył samorządowiec. "Oczywiście są też wątpliwości i obawy - np. o przekazywany ludziom sprzęt komputerowy, który na pewno trzeba będzie dobrze ubezpieczyć" - dodał.

Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" to organizacja pozarządowa, działająca od 15 lat na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. (PAP)

kat/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)