Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Ponad 200 specjalistów debatowało o leczeniu noworodków

0
Podziel się:

Stosowanie antybiotykoterapii, sterydów czy leków uspokajających i
uśmierzających ból w leczeniu noworodków, wpływ znieczulenia ogólnego na mózg noworodka - to m.in.
tematy, o których debatowało ponad 200 lekarzy i pielęgniarek na konferencji w Izbicku (opolskie).

Stosowanie antybiotykoterapii, sterydów czy leków uspokajających i uśmierzających ból w leczeniu noworodków, wpływ znieczulenia ogólnego na mózg noworodka - to m.in. tematy, o których debatowało ponad 200 lekarzy i pielęgniarek na konferencji w Izbicku (opolskie).

Konferencję "Leczenie pod znakiem zapytania, czyli kontrowersje w intensywnej terapii noworodka", która odbyła się w piątek i sobotę w Izbicku pod Opolem, zorganizował oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzieci Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu oraz Stowarzyszenie im. dr Wojciecha Grzywny, które funkcjonuje przy oddziale.

Ordynator oddziału dr n. med. Wojciech Walas wyjaśnił PAP, że konferencja skierowana była do lekarzy zajmujących się intensywną terapią noworodków, a uczestnikami byli zarówno neonatolodzy, jak i specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii. Dr Walas dodał, że wykładowcami podczas spotkania byli najwybitniejsi w kraju znawcy tych dziedzin medycyny, a uczestnikami głównie lekarze ale i pielęgniarki zajmujące się noworodkami ze szpitali w całej Polsce."Łącznie mieliśmy około 210 uczestników" - podał dr Walas.

"Skupiliśmy się przede wszystkim na tematach, co do których istnieją rozbieżności poglądów i zapatrywań. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na dyskusje, tak by uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami i wątpliwościami". Ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w opolskim szpitalu dopowiedział, że specjalnie dobrano tematy wąskie, ale budzące najwięcej sporów. "Nierzadko takie, w przypadku których czasem nasze - lekarzy - postępowanie jest raczej wynikiem przekonań czy przyzwyczajeń, a nie medycyny opartej na faktach i racjonalnych przesłankach" - mówił dr Wojciech Walas.

Anestezjolog dr Dariusz Skaba z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie powiedział w rozmowie z PAP, że szczególnie podczas konferencji interesował go temat dotyczący wpływu znieczulenia ogólnego na rozwój mózgu noworodków i ich system nerwowy. Wyjaśnił, że jest to tematyka podejmowana przez wielu badaczy, a wyniki badań są bardzo różne, często przeciwstawne. "Według jednych znieczulenie nie ma wpływu na dzieci, według innych wpływa ono na pogorszenie inteligencji" - skwitował. - "To dla mnie rzecz bardzo ciekawa, bo sam takie znieczulenie na co dzień stosuję. Chciałbym też wiedzieć jak odpowiadać na wątpliwości rodziców w tej kwestii". Dr Skaba uznał jednak, że konferencja nie rozstrzygnęła jego wątpliwości, raczej postawiła dodatkowe pytania i pozwoliła spojrzeć na temat z innego punktu widzenia.

Podobnego zdania były też Katarzyna Kowalska i Urszula Jędrasiak z oddziału patologii noworodka Szpitala Bielańskiego. "Podczas konferencji potwierdziło się to, że również autorytety mają różne zdania na temat problemów, z którymi stykamy się w pracy na co dzień" - stwierdziły obie uczestniczki. "Konferencja dała natomiast możliwość wymiany doświadczeń i zyskania nowego spojrzenia na te tematy" - podsumowały.

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich powiedziała PAP, że kontrowersje powinny zmuszać lekarzy do przejrzenia wszelkich dostępnych danych i podejmowania na ich podstawie decyzji optymalnych dla pacjentów. Prof. Helwich podała, że w 2011 roku umieralność niemowląt w Polsce wyniosła 4,7 promila, czyli prawie pięć na tysiąc urodzeń. "60 do 80 procent przypadków tych zgonów, w zależności od statystyki, stanowiły zgony dzieci w pierwszym miesiącu życia. Wśród nich z kolei przeważała umieralność dzieci urodzonych przedwcześnie" - doprecyzowała prof. Helwich. Dodała, że w roku 1950 wskaźnik umieralności był nieporównywalnie wyższy - na tysiąc przypadków urodzeń notowano 108 zgonów. "Zrobiliśmy więc niewyobrażalny wręcz postęp, ale wciąż jeszcze mamy wiele do zrobienia" - podsumowała krajowa konsultant ds. neonatologii. (PAP) kat/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)