Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Projekt informatyzacji placówek oświatowych

0
Podziel się:

Opolszczyzna zrealizuje największy w Polsce projekt informatyzacji placówek
oświatowych. 111 szkół i przedszkoli zostanie w nim połączonych bezpieczną siecią informatyczną. W
poniedziałek w Opolu podpisano porozumienie w tej sprawie.

Opolszczyzna zrealizuje największy w Polsce projekt informatyzacji placówek oświatowych. 111 szkół i przedszkoli zostanie w nim połączonych bezpieczną siecią informatyczną. W poniedziałek w Opolu podpisano porozumienie w tej sprawie.

Projekt "Opolska eSzkoła szkołą ku przyszłości" jest w 85 proc. finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego. Jego całkowity koszt to ponad 54,5 mln zł. "W praktyce wygląda to tak, że każda szkoła +kosztuje+ ok. 0,5 mln zł, przy wkładzie własnym na poziomie 75 tys. zł" - zaznaczył podczas podpisania umowy Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego, który wspólnie z Telekomunikacją Polską realizuje projekt.

W ramach przedsięwzięcia do szkół i przedszkoli trafi ponad 5,5 tys. laptopów, ponad 550 zestawów multimedialnych, w każdej placówce powstanie bezprzewodowa sieć z bezpiecznym dostępem do internetu. "Ta sieć jest tak skonstruowana, że placówki mają dostęp do internetu poprzez centralną serwerownię, co daje nam pełne bezpieczeństwo i filtrowanie treści. Uczeń nie wejdzie nigdzie tam, gdzie nie powinien, i nie spotka nieodpowiednich dla siebie treści" - powiedział PAP Robert Skrzypiec z Telekomunikacji Polskiej.

Uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie będą mieli dostęp do bogatych zasobów - w tym własnych dokumentów, programów i bibliotek, a także multimedialnych materiałów dydaktycznych zakupionych dla potrzeb przedsięwzięcia. Będą także mogli korzystać z kalendarza pozwalającego na organizację czasu i planowanie zadań oraz z systemu informacji o konkursach i olimpiadach.

Nauczyciele - oprócz dostępu do materiałów dydaktycznych - dostaną do dyspozycji narzędzia do szybkiego przygotowywania zadań oraz testów dla uczniów wraz z mechanizmami ich oceny. System ułatwi kontakt z doradcami metodycznymi, konsultacje z innymi nauczycielami, da również szybszy dostęp do informacji o planowanych i realizowanych w regionie szkoleniach i konferencjach.

Rodzice będą mogli - po załogowaniu się na platformie - uzyskać dostęp do materiałów dydaktycznych mogących pomóc w odrobieniu zadania domowego i sprawdzić postępy dziecka w realizowaniu zaplanowanych zadań. System zapewni także dostęp do elektronicznej wersji dziennika i planu lekcji oraz podgląd ocen i nieobecności dzieci z możliwością otrzymywania powiadomień przez e-mail i SMS.

W projekcie uczestniczą 2 przedszkola, 20 szkół podstawowych, 61 gimnazjów i 28 szkół ponadgimnazjalnych. "Wszystkie szkoły, które wyraziły chęć uczestniczenia w projekcie, zostały w nim ujęte, pozostałe będę mogły włączyć się do sieci w wybranym przez siebie czasie. Powstała infrastruktura umożliwi łatwe i praktycznie bezkosztowe podłączanie kolejnych placówek" - zapowiedział Tomczak.(PAP)

jsz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)