Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Ruszył proces ws. korupcji asystenta byłego wojewody

0
Podziel się:

Dziesięć zarzutów ws. płatnej protekcji usłyszał we wtorek w Sądzie Rejonowym
w Opolu Jarosław O., który w latach 2006-2008 był asystentem wojewody opolskiego. Oskarżony nie
przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Dziesięć zarzutów ws. płatnej protekcji usłyszał we wtorek w Sądzie Rejonowym w Opolu Jarosław O., który w latach 2006-2008 był asystentem wojewody opolskiego. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Osiem spośród dziesięciu zarzutów dotyczy obietnic załatwienia stanowisk w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, m.in. w PKS Głubczyce, PKS Kluczbork, PKS Nysa, PKS Opole czy Ruch SA oddział w Opolu. Mężczyzna powoływał się na wpływy w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz rzeczywistą znajomość z ówczesnym wiceministrem skarbu.

W zamian Jarosław O. miał żądać korzyści osobistych w postaci wpływu na decyzje, jakie zapadały w tych spółkach: decyzje kadrowe dotyczące obsadzania stanowisk albo zarządzania spółką.

Kolejny zarzut dotyczy wyłudzenia ponad 4 tys. złotych, które Jarosław O. miał wyłudzić za delegacje do Warszawy od firmy, w której pracował. Jak ustaliła prokuratura wyjazdy te albo się w ogóle nie odbyły, albo nie miały związku z działalnością firmy, którą reprezentował.

Dziesiąty z zarzutów dotyczy udzielenia korzyści majątkowej (kotła grzewczego wartego 8 tys. zł) osobie na stanowisku kierowniczym jednej z firm z Lublińca. Prokuratura postawiła go Jarosławowi O. i drugiemu oskarżonemu - Ireneuszowi C., prezesowi jednej z firm z Raciborza. Mężczyzna miał w zamian poprzeć decyzje o zakupie maszyny o wartości ponad 2 mln euro od firmy C. Do zakupu maszyny nie doszło, a zarzuty wobec przedstawiciela firmy z Lublińca umorzono.

Ireneusz C. usłyszał też zarzuty poświadczenia nieprawdy w związku z wyłudzonymi kwotami za delegacje służbowe, o co oskarżono Jarosława O.

Sąd nie przychylił się we wtorek do wniosku obrońcy oskarżonych o zwrot sprawy do prokuratury celem uzupełnienia ewentualnych braków lub umorzenia postępowania bez przeprowadzania rozprawy. Odczytał też wcześniej złożone zeznania oskarżonych, którzy od początku nie przyznawali się do winy i odmawiali składania wyjaśnień.

Sąd wyznaczył na połowę sierpnia kolejną rozprawę i zapowiedział, że zostaną na nią wezwani m.in. obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) z Opolszczyzny Sławomir Kłosowski, były wojewoda opolski z ramienia PiS Bogdan Tomaszek, były poseł PiS Mieczysław Walkiewicz, wiceprezesa PiS w regionie Jan Chabraszewski oraz były wiceminister skarbu Ireneusz Dąbrowski.

Jarosław O. był działaczem PiS i Platformy Obywatelskiej. (PAP)

kat/ bos/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)