Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Spacer w komorze dymowej na licytacji WOŚP

0
Podziel się:

Przejście w pełnym strażackim umundurowaniu przez komorę dymową symulującą
warunki pożaru w budynku, kurs tańca na rurze i koszulkę z autografem Kuby Błaszczykowskiego można
licytować w ramach finału WOŚP w woj. opolskim. W regionie działają 44 sztaby.

Przejście w pełnym strażackim umundurowaniu przez komorę dymową symulującą warunki pożaru w budynku, kurs tańca na rurze i koszulkę z autografem Kuby Błaszczykowskiego można licytować w ramach finału WOŚP w woj. opolskim. W regionie działają 44 sztaby.

Spacer po treningowej komorze dymowej wystawił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opolski komendant wojewódzki straży pożarnej. Rzecznik opolskiej straży Adam Janiuk wyjaśnił, że komora to ciąg klatek i rur z wąskimi przejściami w ścianach, w suficie, w podłodze, podzielona na strefy, które są w pełni zadymione albo jest w nich wysoka temperatura. W komorze jest ciemno, błyskają światła, słychać krzyki, trzaski. Przejście przez nią odbywa się w specjalnym umundurowaniu, z aparatem powietrznym. Całość waży blisko 20 kg. Przejście i osoba przechodząca są monitorowane przy pomocy wielu czujników i kamer.

To tylko jedna z atrakcji przekazanych na licytację w woj. opolskim. Szef sztabu w stolicy województwa Marcin Oparski wymienił jeszcze m.in. koszulkę z autografem Kuby Błaszczykowskiego przekazaną przez opolski klub Kubatura, dwuosobową wycieczkę do Brukseli ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem europosłanki z Opolszczyzny Danuty Jazłowieckiej, przekazaną przez marszałka woj. opolskiego koszulkę z wyścigu Tour de Pologne czy skomponowany przez członka zarządu województwa Antoniego Konopkę "niezbędnik grzybiarza" - kosz, nożyk z Borów Tucholskich, atlas grzybów oraz zachęta w postaci słoika marynowanych maślaków.

"Na licytację trafiły też przekazane przez wojewodę opolskiego trzy zestawy pamiątek znalezionych w kasie pancernej urzędu - Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego i srebrna moneta wydana w roku 1986 o wartości nominalnej 1000 złotych, a także figurka festiwalowej opolskiej Karolinki i bilety dla vip-ów na tegoroczny festiwal opolski od prezydenta miasta" - wymienił Oparski.

Część gadżetów zostanie zlicytowana na opolskiej scenie WOŚP w rynku, a część - w tym spacer w strażackiej komorze - w internecie. Na orkiestrowej scenie miejskiej odbyły się m.in.: występy tancerzy zespołu Pech, koncert zespołu Łzy, a po światełku do nieba zaplanowano koncert zespołu Brathanki.

Oparski podał, że na ulicach Opola pojawiło się 250 kwestujących wolontariuszy, z których najmłodsi mają 13 lat, a najstarszy 47 lat.

WOŚP w Opolu zaczęła grać już w sobotę. W sali koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki odbyły się koncerty, a na Wyspie Bolko odsłonięto tabliczkę z nazwą wyremontowanego niedawno mostu, który zyskał imię Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc. W ubiegłym roku opolski sztab WOŚP zebrał około 240 tys. zł. W tym roku po godz. 18 w Opolu z puszek wyciągnięto ok. 58 tys. zł.

W Nysie, gdzie organizatorem Finału był Samorząd Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, również już w sobotę odbyły się m.in. pokaz ratownictwa medycznego, szkolenie z pierwszej pomocy i zbiórka krwi. W niedzielę koncerty i licytacje zaczęły się po południu na dziedzińcu Dworu Biskupiego. Rzecznik nyskiej uczelni Bartosz Bukała podał, że na licytacjach wystawionych będzie m.in. 7 przejazdów z kierowcą rajdowym Pawłem Dytką, szkolenie strzeleckie, a także kurs tańca na rurze.

W Kędzierzynie-Koźlu w ramach WOŚP zaplanowano natomiast w niedzielę maraton zumby i koncerty rockowe, a w Kluczborku - m.in. pokaz motocykli Harley Davidson oraz licytacje np. koszulki z autografem Waldemara Soboty, przewodnika po Opolu z 1938 roku, kajaka czy obrazów więźniów zakładu karnego z Kluczborka.

Hasło 22. Finału WOŚP to: "Na ratunek". Pieniądze są zbierane na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla oddziałów geriatrycznych. (PAP)

kat/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)