Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Spisano zasady dobrej praktyki bezpiecznej ciąży i porodu

0
Podziel się:

Po dramatycznym porodzie córek opolskiego olimpijczyka Bartłomieja Bonka
konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa w Opolu dr Wojciech Guzikowski spisał zasady
dobrej praktyki bezpiecznej ciąży oraz porodu i opracował "Informator dla przyszłej matki".

Po dramatycznym porodzie córek opolskiego olimpijczyka Bartłomieja Bonka konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa w Opolu dr Wojciech Guzikowski spisał zasady dobrej praktyki bezpiecznej ciąży oraz porodu i opracował "Informator dla przyszłej matki".

Obydwa dokumenty powstały z inicjatywy wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego, który na zwołanej w czwartek konferencji prasowej przyznał, że opracowanie zasad dobrej praktyki bezpiecznej ciąży i porodu to właśnie reakcja na dramat olimpijczyka Bartłomieja Bonka. Jedna z córek-bliźniaczek sportowca na skutek błędów lekarzy popełnionych podczas porodu urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu.

"Z takich zdarzeń trzeba wyciągać wnioski, by uniemożliwić ich powtórne zaistnienie" - oświadczył Wilczyński.

Konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa będzie miał za zadanie rozpropagować zasady w szpitalach, gdzie są oddziały położnicze. Na początku roku ma się odbyć specjalne spotkanie poświęcone ich wdrożeniu.

"Sadzę, że będzie to dobra wola placówek, by tego zbioru przestrzegać i w ten sposób słać pozytywny komunikat do kobiet w ciąży i budować ich zaufanie" - dodał Wilczyński.

Dr Guzikowski dodał, że zestaw spisanych przez niego dobrych praktyk to nie nakaz, tylko zebrany wykaz obowiązujących już zasad. "My tylko podkreślamy, że trzeba je respektować" - podsumował Guzikowski. "Ich realizacja jest, ale szwankuje" - dodał.

W sześciopunktowym dokumencie zatytułowanym "Dobra Praktyka Bezpiecznej Ciąży i Porodu" dr Guzikowski zapisał m.in., że lekarz prowadzący ciążę, gdy zbliża się termin rozwiązania, powinien ustalić z przyszłą mamą plan porodu, a w szpitalu personel opiekujący się kobietą - ten plan omówić. W zależności od sytuacji klinicznej plan może być modyfikowany w trakcie porodu za aprobatą rodzącej.

Jak wyjaśnił dr Guzikowski, taki plan porodu zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien być przygotowywany. "Ale z mojej praktyki wynika, że zaledwie ok. 10 proc. pacjentek przychodzi z nim do szpitala na poród" - stwierdził wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa. Tymczasem, jego zdaniem, jest to integralna część dokumentacji medycznej.

Zgodnie z zasadami opracowanymi przez dr. Guzikowskiego lekarz prowadzący ciążę, jeśli uzna za stosowne, lub na życzenie rodzącej może też skontaktować się z prowadzącym poród, by omówić plan porodu.

Dr Guzikowski zapisał też np. w zestawie dobrych praktyk konieczność informowania na bieżąco rodzącej o ewentualnych nieprawidłowościach przy porodzie. A już na pierwszej wizycie po stwierdzeniu ciąży kobieta powinna dostać od lekarza prowadzącego "Informator dla przyszłej matki".

Na razie dokument ten ma być do pobrania ze strony internetowej opolskiego urzędu wojewódzkiego lub portalu zdrowie.opolskie.pl. W pierwszym kwartale nowego roku jego druk ma sfinansować wojewoda opolski. Znajdują się w nim wszystkie informacje nt. opieki w ciąży, niezbędnych do wykonania w trakcie jej trwania badań, praw pacjentki czy postępowania w trakcie porodu.

"Dzięki temu informatorowi kobiety w ciąży będą mieć np. możliwość kontrolowania swojego lekarza, czy zleca wszystkie niezbędne badania" - powiedział dr Guzikowski.

Wojewoda dodał, że ma nadzieję, iż stworzenie zestawu dobrych praktyk pozwoli "przywrócić zaufanie kobiet do systemu służby zdrowia" po tym, co zdarzyło się przy porodzie bliźniaczek w rodzinie Bonków. "Ma to szczególne znaczenie w regionie dotkniętym depopulacją tak jak Opolszczyzna" - stwierdził Wilczyński. (PAP)

kat/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)