Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Szczątki mamuta i skamieniałości na wystawie

0
Podziel się:

Do 17 marca w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego w
Opolu można oglądać kości znalezionego na Opolszczyźnie mamuta. Opolscy naukowcy oceniają, że
zwierzę mogło żyć 4,5 do 10 tys. lat temu.

Do 17 marca w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego w Opolu można oglądać kości znalezionego na Opolszczyźnie mamuta. Opolscy naukowcy oceniają, że zwierzę mogło żyć 4,5 do 10 tys. lat temu.

Na wystawie można oglądać ząb trzonowy mamuta, kości żeber i fragment żuchwy. Kości znaleziono przypadkiem wiosną ubiegłego roku w Kopalni Piasku w Kotlarni (opolskie) podczas wydobywania piasku spod wody.

Naukowcy twierdzą, że zwierzę miało nie więcej niż 2 metry wysokości i było małym okazem. "To prawdopodobnie taki mamuci nastolatek" - powiedziała PAP prof. Elena Jagt-Yazykova z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, która badała skamieniałości.

Trudno określić dokładnie wiek znalezionych skamieniałości i płeć opolskiego mamuta. Kości są w dość dobrym stanie, ale nie były poddawane badaniom izotopowym. Czy będą - jeszcze nie wiadomo. Naukowcy muszą bowiem wystąpić o zgodę na takie działanie do władz Kopalni Piasku w Kotlarni.

Nie jest to pierwszy znaleziony w Polsce mamut. W latach 50. znaleziono skamieniałości tego gatunku w pobliżu Pyskowic (śląskie), a w latach 60. - na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie.

Jak informuje prof. Elena Jagt-Yazykova, wraz z wydobytymi w Kotlarni kośćmi mamuta były też szczątki nosorożca włochatego, dzikiego konia i prawdopodobnie koziorożca. Wszystkie zwierzęta pochodzą z plejstocenu, popularnie zwanego epoką lodowcową, zdaniem prof. Jagt-Yazykovej z końca tej epoki. "Oceniamy ich wiek na od 4,5 do 10 tys. lat" - powiedziała badaczka.

Opolscy naukowcy nie kryją, że liczą na kolejne znaleziska w Kotlarni. "Takie nagromadzenie kości kilku gatunków zwierząt sprzed wieków w jednym miejscu może wskazywać na to, że może ich tam być więcej" - stwierdziła Jagt-Yazykova.

Na wystawie w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego można też oglądać inne cenne skamieniałości ze zbiorów zakładu Paleobiologii Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, m.in. kości kręgowców z Krasiejowa. W Krasiejowie od 1993 r. prowadzone są prace paleontologiczne. Wykryto tam wtedy jedne z największych w Polsce pokładów czaszek i innych kości szkieletów gadów i płazów sprzed nawet 210 mln lat, w tym nie występującego nigdzie indziej pra-dinozaura, którego nazwano Silesaurus opoliensis.

Jagt-Yazykova poinformowała, że na podstawie krasiejowskich znalezisk powstaje obecnie w całej Polsce kilkadziesiąt prac magisterskich i doktorskich. "To miejsce nie przestaje nas zadziwiać. Okazuje się na przykład, że znajdowane tu liczne szczątki ryb sprzed wieków to zupełnie nowe, nieznane dotąd gatunki" - powiedziała. (PAP)

kat/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)