Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Szczepienia przeciwko meningokokom - od poniedziałku

0
Podziel się:

W poniedziałek w powiecie brzeskim (Opolskie)
rozpocznie się akcja obowiązkowych szczepień przeciwko
meningokokom typu C. Objętych nią zostanie prawie 11 tys. osób z
grupy wysokiego ryzyka - od 11. do 19. roku życia - powiedział PAP
wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

W poniedziałek w powiecie brzeskim (Opolskie) rozpocznie się akcja obowiązkowych szczepień przeciwko meningokokom typu C. Objętych nią zostanie prawie 11 tys. osób z grupy wysokiego ryzyka - od 11. do 19. roku życia - powiedział PAP wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

"Mam zapewnienie, że pierwsza partia szczepionek - w ilości umożliwiającej rozpoczęcie akcji - trafi do nas w niedzielę. Od poniedziałku zaczniemy szczepienia" - podkreślił Kościów. - Preparaty przyjadą do Brzegu z kilku krajów Europy - w żadnym nie było jednorazowo potrzebnej ilości. Szczepionki trafią do punktów szczepień, ale będą również dostępne w aptekach - zapewnił wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

W brzeskich szkołach pielęgniarki rozdały już rodzicom druki, na których mają wyrazić zgodę na szczepienie. Akcja rozpocznie się od szkół średnich i gimnazjów. Według ustaleń epidemiologów, to właśnie młodzież jest - ze względu na pewne typy swoich zachowań - najbardziej narażona na zakażenie meningokokami.

"Te bakterie żyją tylko w jamie nosowo-gardłowej i tylko u człowieka. Zakazić można się np. poprzez intensywny pocałunek, używanie wspólnych sztućców, dzielenie się kanapką, napojem albo papierosem" - tłumaczył Kościów. W szkołach województwa zorganizowano akcję informacyjną jak ustrzec się zakażenia, jak rozpoznać jego objawy i jak wtedy postępować. Dodatkowo w piątek do największej regionalnej gazety dołączona będzie specjalna ulotka.

Na Opolszczyźnie od początku roku zanotowano 13 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej - z czego 7 pacjentów pochodziło z Brzegu. Dwie osoby zmarły na skutek sepsy - 17-latka z Nysy i 14- latka z Brzegu. W tej chwili w opolskich szpitalach z podejrzeniem choroby meningokokowej przebywa 6 osób - w tym osoby już leczone wcześniej.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.(PAP)

jsz/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)