Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 15:40

Opolskie: W 2013 większe wpływy z CIT i PIT do budżetu województwa

O co najmniej 9 mln zł wyższe będą wpływy z CIT w woj. opolskim za ub. rok w porównaniu z rokiem 2012. Pół mln więcej do budżetu regionu wpłynie też za 2013 rok z podatku PIT. Zdaniem marszałka, to zasługa przedsiębiorców i sygnał ożywienia gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

O co najmniej 9 mln zł wyższe będą wpływy z CIT w woj. opolskim za ub. rok w porównaniu z rokiem 2012. Pół mln więcej do budżetu regionu wpłynie też za 2013 rok z podatku PIT. Zdaniem marszałka, to zasługa przedsiębiorców i sygnał ożywienia gospodarczego.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w rozmowie z PAP we wtorek podał, że wpływy z CIT do budżetu woj. opolskiego w 2012 roku wyniosły nieco ponad 71 mln zł, a za rok ubiegły - jak wynika z niezsumowanych jeszcze w pełni danych (ostateczne będą 25 lutego) - będzie to co najmniej 80 mln zł. "To wzrost o minimum 9 mln złotych. W skali budżetu regionu może niewielki, ale cieszy przede wszystkim przełamanie kilkuletniej tendencji spadkowej" - wyjaśnił marszałek.

Ostateczne wpływy z CIT za rok 2013 będą też wyższe od planowanych na początku ub. roku o ok. 5 mln złotych.

Buła podkreślił, że taki wynik to przede wszystkim zasługa przedsiębiorców, ich zdolności menadżerskich i umiejętności znalezienia się na rynku. Zaznaczył jednak, że ważny dla gospodarki opolskiej jest też z pewnością przyjazny dla przedsiębiorczości klimat, jaki tworzą samorządy.

"Duże jest też parcie na pozyskiwanie inwestorów. To również z pewnością przynosi efekty. W połowie lutego chciałbym mieć zestawienie nowych inwestycji w regionie z ubiegłego roku. Choćby po to, by móc o nich mówić na spotkaniach ogólnopolskich, pokazywać rozwijające się u nas branże i w ten sposób przyciągać kolejne firmy, które mogą znaleźć na Opolszczyźnie partnerów czy kooperantów" - zapowiedział Buła.

Zdaniem opolskiego marszałka wyższe wpływy z CIT to również sygnał ożywienia gospodarczego. Buła uznał, że może to być także wynik poczynionych wcześniej przez firmy inwestycji - w nowoczesny sprzęt, termomodernizację obiektów i ogólnie pojęty rozwój, co zaczęło przynosić korzyści. "Czynników takiej pozytywnej tendencji zapewne jest kilka" - podsumował Buła i dodał, że zamierza też zlecić przygotowanie listy największych płatników CIT w regionie, tak by pokazać te firmy.

Większy wpływ w regionie zanotowano także z podatku PIT - w skali województwa o ok. pół mln złotych w porównaniu z rokiem 2012. Buła podał, że w 2012 z PIT do budżetu wpłynęło 21 mln 370 tys. zł, a według danych za rok 2013 będzie to 21 mln 830 tys. zł.

Na co przeznaczone będą dodatkowe pieniądze jeszcze nie zostało ustalone.

Z zestawienia przygotowanego w urzędzie marszałkowskim wynika, że w ostatnich latach najwyższe wpływy z CIT zanotowano w roku 2005 - było to prawie 104 mln zł oraz w roku 2007 - prawie 101,2 mln zł. Od tego czasu wpływy z CIT malały. Najniższe zanotowano w roku 2012 - nieco ponad 71 mln zł. (PAP)

kat/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz